Co to jest braggot?
Kiedy myślimy o piwie, zwykle przychodzi nam na myśl konkretne wyobrażenie powiązane z chmielem, słodem, drożdżami i wodą. Jednakże są również style, które wymykają się standardowemu myśleniu o piwie.
Jedną z takich niezwykłych starodawnych piwnych receptur jest braggot. Jego wielowiekowa tradycja zarezerwowała dla niego stałe miejsce w panteonie piwnych sław, bo jest to trunek doprawdy niezwykły
Najprościej rzecz ujmując jest to połączenie dwóch światów, które z obu czerpie to, co najlepsze. Braggot to starożytna hybryda – piwo zmieszane ze sfermentowanym miodem, czyli miodem pitnym. Jak to zwykle z dawnymi recepturami bywa, ich początki nie są zbyt jasno opisane, a historia powstania zazwyczaj jest na pograniczu mitów i legend oraz pełna domysłów. W tym wypadku nawet nazwa nie jest do końca oczywista, ponieważ w użytku występuje zamiennie kilka określeń, m. in. bragget, bracket, brackett czy brakkatt.
Historia tego specyficznego trunku sięga starożytności. Ponoć pili go już Piktowie, zamieszkujący tereny obecnej Szkocji. W zależności od lokalizacji używane były dla niego różne nazwy. Jednak to, co najważniejsze, czyli sposób produkcji, pozostaje mniej więcej stały niezależnie od miejsca w kalendarium ani na mapie.
Jak więc powstaje braggot? Jest to mieszanka piwa i miodu pitnego, zazwyczaj w proporcji zbliżonej do pół na pół, chociaż aby trunek mógł zaliczać się do tej szlachetnej rodziny to sfermentowanego miodu musi być w nim więcej. W przeciwnym razie będzie to po prostu miodowe piwo. Sposób produkcji może być dwojaki – polega on na wymieszaniu osobno sfermentowanego piwa i miodu albo na fermentowaniu obu składników razem. W kolejnych etapach produkcji można dodać chmiel i inne przyprawy dla uzyskania pożądanego smaku. Idealny braggot powinien cechować się równowagą między goryczką chmielu, a słodyczą miodu. Bragott ze względu na swą słodką naturę stanowi idealne dopełnienie deserów, ciast i czekolady. Aby w pełni zaprezentować swoje niezwykłe walory powinien być podawany w szkle typu tulipan, w niezbyt niskiej temperaturze, by bogaty bukiet miał szansę w pełni się rozwinąć. Braggot zazwyczaj ma piękny bogaty kolor pochodzący na równi ze słodu, jak z miodu, jednak jego piana zazwyczaj jest wątła, mało obfita i szybko znika, chociaż piwo jest pełne, treściwe i rozgrzewające.
Ze względu na swój skład, braggoty bardzo różnią się między sobą. Nawet pochodzące z tego samego browaru butelki mogą mieć nieco inny smak. Skąd takie różnice? Cały słodki sekret tkwi w… miodzie, który ze swej natury jest produktem bardzo zróżnicowanym, w zależności od lokalnej flory, na której żerują produkujące go pszczoły oraz pory roku, w której powstał. Browary do produkcji braggotów używały zazwyczaj lokalnych miodów. Zatem w zależności od pory roku miody i miejsca powstania miody różnią się między sobą smakiem, co bez wątpienia można wyczuć w smaku powstających z nich braggotów.
Braggot ma stosunkowo wysoką zawartość alkoholu (6-12%), o czym powinni pamiętać wszyscy wielbiciele nietypowych piwnych smaków. Wynika to bezpośrednio ze składu: miody pitne są zazwyczaj wysokoalkoholowe, ponieważ zawarty w nich cukier jest łatwo trawiony przez drożdże i zamieniany w alkohol w procesie fermentacji. W zależności od ilości miodu i rodzaju drożdży użytych do ich produkcji zawartość alkoholu może w nich sięgać nawet 19% i więcej. Braggoty stanowią mieszankę, dlatego ich moc oraz pozostałe cechy charakterystyczne zależą od użytych do ich produkcji elementów składowych.
Mieliście okazję spróbować braggot a może nawet sami odważyliście się przygotować w swoim domowym browarze tak wymagające piwo?