Amber Ale

Bursztynowy kolor? Doskonała równowaga między słodem a chmielem? To musi być Amber Ale! Któż by pomyślał, że jest to całkiem współczesny pomysł, dodatkowo wymyślony w USA. A jednak!

Amber Ale jako odrębny styl piwa ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w rejonie północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku. Piwo to powstało w latach 80. XX w. Styl został spopularyzowany przez niewielkie browary, które starały się stworzyć piwo różniące się od tradycyjnych amerykańskich jasnych lagerów, które dominowały na rynku w tamtym czasie.

Jednym z wczesnych przykładów tego stylu jest Liberty Ale z Anchor Brewing Company, uwarzone po raz pierwszy w 1975 roku. Do jego produkcji wykorzystano chmiel Cascade, wtedy zupełnie nową odmianę tej rośliny. Posiada on wyraźny kwiatowy i cytrusowy charakter. Piwo to uważane jest za jedno z pierwszych współczesnych amerykańskich pale ale. Zatem automatycznie wpisało się w piwną historię świata.

Amber Ale stało się popularne w latach 90. i 2000., wraz z rozwojem browarnictwa rzemieślniczego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wiele browarów rzemieślniczych zaczęło produkować własne wersje bursztynowych piw, często wykorzystując lokalne składniki, nietypowe odmiany chmielu i unikalne techniki warzenia, aby stworzyć własne wyraziste, aromatyczne piwa, które wyróżnią się na rynku. Styl ten przez niektórych uważany jest za swego rodzaju łącznik między angielskim i amerykańskim pale ale.

Amber Ale charakteryzuje się bursztynową barwą i średnio treściwym profilem smakowym. Ten styl to idealny balans słodu i chmielu, z umiarkowaną goryczką chmielową i lekko słodkim, biszkoptowym charakterem słodu. Barwa piwa jest bursztynowa, stąd zresztą nazwa samego stylu.

Kim jest sędzia piwny?

Z Miłoszem Ostrowskim rozmawiamy o tym, kim jest sędzia piwny, jak nim zostać, jak wyglądają konkursy piwne od zaplecza i czy samodzielne warzenie piwa pomaga czy przeszkadza...
Czytaj dalej

Jak powstaje Amber Ale? Piwa te są wytwarzane z połączenia słodu pale ale i karmelowego, co nadaje im charakterystyczny bursztynowy kolor i wyczuwalną słodycz. Przy czym dodatek słodu karmelowego wynosi co najmniej 10%. Dzięki niemu uzyskane zostaje wrażenie słodowej słodyczy na podniebieniu. Browarnicy unikają natomiast używania w tym stylu słodów czarnych, palonych lub czekoladowych, dzięki czemu gotowe piwa nie mają posmaków prażonych, palonych, kawowych czy czekoladowych. Są łagodne i gładkie, bardzo pijalne i sesyjne, a ze względu na bardzo wyważony charakter smakują właściwie każdemu miłośnikowi piwa.

Amber Ale to piwo o średniej mocy, o zawartości alkoholu między 4% a 7%. Wiele browarów wzbogaca je o specyficzne dodatki smakowe, tworząc kremowe warianty piwa, intensywne posmaki i bogatą pianę. Niektóre Amber Ale mogą być również leżakowane w dębowych beczkach, co dodaje ich profilowi złożoności. Oczywiście konkretne składniki i proces warzenia mogą się różnić w zależności od browaru i konkretnej receptury.

W czym najlepiej podawać Amber Ale i do jakich potraw będzie najlepiej pasować? Przyjęło się, że ten styl najlepiej prezentuje się w tulipanowych kieliszkach. Niektórzy podają go również w kuflach, jednak najlepiej jest wybrać takie szkło, które ma szersze dno niż brzeg. Dzięki temu piwo zachowa pełnię smaku. Idealna temperatura do serwowania Amber Ale to od około 8 do 12o C – smaki słodowe i chmielowe będą bardziej wyczuwalne, jeśli piwo jest po prostu schłodzone, a nie lodowato zimne. W ten sposób podane Amber Ale można pić z prawie każdym posiłkiem. To bardzo wszechstronny styl, który doskonale pasuje zarówno do kurczaka lub pizzy jak i do czerwonego mięsa lub deseru.