Browar w Warce

Status

Funkcjonuje

https://grupazywiec.pl/brewery/browar-warka/

Adres

ul. Gośniewska 65, 05-660 Warka

Browar Warka warzenie piwa ma już w swojej nazwie! Słowo warka w słowniku piwowarskim oznacza bowiem porcję piwa uwarzonego na raz.

Browar jest częścią Grupy Żywiec i uznawany jest za jeden z najnowocześniejszych w Europie. Stosuje nowoczesne technologie piwowarskie, charakteryzuje się też innowacyjnymi działaniami marketingowymi i nowoczesnym stylem zarządzania. Na tle innych browarów grupy Warka jest dość młodym zakładem (decyzja o jego budowie została podjęta w 1968 roku), ale został on założony w miejscu o wielowiekowej tradycji piwowarskiej.

Legendy mówią, że w 1478 roku Warce nadano wyłączne prawo do dostarczania piwa na książęcy dwór. Książę mazowiecki Bolesław V to właśnie piwowarom z Warki powierzył zaopatrzenie dworu i sprzedaż piwa w piwnicy ratusza w Warszawie. Współczesny browar powstał w Warce w latach 1973-75. Zainstalowano wtedy najnowocześniejsze na tamte czasy urządzenia do fermentacji brzeczki, filtracji czy rozlewu piwa do butelek. Nie zapomniano także o automatycznym załadunku. W 1975 roku pierwsza partia piwa opuściła linię produkcyjną. Najpierw browar w Warce był częścią Zakładów Piwowarskich w Warszawie, jednak już w 1976 roku wyodrębniono Zakłady Piwowarskie w Warce, a produkowane tam piwa zdobyły zaufanie i zainteresowanie piwoszy.

W początkach lat 90. XX wieku zainwestowano w linię do puszkowania piwa oraz stację do propagacji drożdży. Wciąż jednak potrzebne były inwestycje. W 1994 roku dokonano prywatyzacji browaru. Właścicielem zakładu została spółka Browary Warka Sp. z o.o. która w przeciągu 3 lat zainwestowała w modernizację zakładu około 2,5 miliona dolarów. Dzięki inwestycji w tankofermentory, zdolności produkcyjne browaru wzrosły do 800 tys. hl piwa rocznie stając się jednym z największych producentów piwa w Polsce. W 1999 roku głównym akcjonariuszem browaru w Warce Grupa HEINEKEN.

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu

Historia Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu sięga 1856 roku, gdy za sprawą Arcyksięcia Fryderyka Habsburga wybudowano go na gruntach zwanych Pawlusiem.
Czytaj dalej

W 2003 roku Browar Warka stał się spółką akcyjną, by w 2004 stać się częścią Grupy Żywiec. To otworzyło drogę do kolejnej modernizacji i szybkiego rozwoju. Dzięki inwestycjom na ponad 40 milionów euro powstała m.in. największa wówczas kadź filtracyjna w Europie, zdolności produkcyjne browaru wzrosły do 3,5 miliona hl rocznie, a Warka stała się drugim co do wielkości browarem w Grupie Żywiec.

Najbardziej znanym piwem warzonym przez ten zakład jest Warka. Ponadto w browarze powstają dziś także takie marki jak: Warka Radler, Heineken, Królewskie i Tatra.

Browar w Warce zdobywał wielokrotnie nagrody za wytwarzane tu piwo, ale doceniany jest też za jakość zarządzania, bezpieczeństwo i dynamiczny rozwój.