Oktoberfest

Adres

Theresienwiese, Theresienhöhe, 80339 München, Germany

http://oktoberfest.de

Data wydarzenia

16 września, 2023 - 3 września, 2023

Dlaczego każdego roku ponad 6 milionów turystów wybiera się na dożynki? Odpowiedzi należy szukać przez ponad 2 tygodnie, od 16 września do 3 października 2023 w Monachium!

Chodzi oczywiście o piwo! W związku z obowiązującym na terenie Niemiec prawem czystości złocisty trunek można było warzyć jedynie pomiędzy 29 września do 23 kwietnia, na początku sezonu piwowarskiego należało zatem zużyć zapasy. Dodatkowo wrzesień to miesiąc chmielowych żniw, co dawało idealny powód do świętowania.

Festiwal rozpoczął swoją historię jako festyn weselny książęcej pary i dodatkowa atrakcja podczas zorganizowanych z tej okazji wyścigów konnych – obecnie o koniach zapomniano, a piwo leje się tam strumieniami. W jubileuszowym 2010 roku sprzedano w ciągu dwóch tygodni ponad 7 milionów litrów! Nie można zapominać o przekąskach, które są równie ważne podczas wielogodzinnych biesiad – na gości czekają precle, mięsa oraz serowy przysmak obatzda.

Podczas Oktoberfest serwowane mogą być tylko piwa z monachijskich browarów, co gwarantować ma zachowanie lokalnego charakteru tej ogromnej imprezy. Tradycyjnie piwo w trakcie festiwalu sprzedawane jest w litrowych kuflach Maßkrug. Bawarskie kelnerki w ludowych strojach, podkreślających piękno kobiecej sylwetki, potrafią przenieść ich nawet 10 na raz – dźwigają wówczas około 22 kilogramów!

Oficjalnie impreza rozpocznie się od wbicia kurka do inauguracyjnej beczułki przez burmistrza Monachium i nalania przez niego pierwszego kufla piwa w południe 16 września. Przed 12:00 jest absolutny zakaz sprzedawania piwa w namiotach! Burmistrz dociera do beczułki w paradzie powozów z beczkami piwa od lokalnych browarów. Wówczas całe Monachium zamiera, by przyjrzeć się kolorowemu pochodowi odbywającemu się przy dźwiękach tradycyjnej folkowej kapeli. Gdy burmistrz naleje sobie pierwsze piwo, a zespół muzyczny obejdzie każdy ze straganów rozpoczynają się tańce i zaczyna się lać rzeka piwa, która nie wyschnie prze kolejne 2 tygodnie!

Oktoberfest to doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością – festyn ludowy urósł do rangi jednego z największych festiwali na świecie, jednoczy miłośników piwa i stanowi ważny element bawarskiej kultury.