Grodziskie Piwobranie

Adres

Parku Miejski im. Opalińskich, Grodzisk Wielkopolski

http://www.piwobranie.pl/

Data wydarzenia

21 czerwca, 2019 - 22 czerwca, 2019

21 czerwca rozpocznie się Grodziskie Piwobranie czyli impreza łączącą w jednym miejscu i czasie zamiłowanie do piwa, sztuki oraz historii. Piwobranie przyciąga smakoszy piwa i birofilów już od ponad ćwierć wieku!

Pierwsze Piwobranie w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się w 1976 roku i przez kolejne 26 lat świętowane było co roku. W 2002 r. zniknęło z piwnej mapy Polski, na rzecz Dni Grodziska, jednak lokalni miłośnicy wszystkiego co związane z piwem nie poddali się i od kilku lat Grodziskie Piwobranie wróciło do kalendarza pod starą nazwą.

W piątek wieczorem organizatorzy chylą czoła tradycji i zapraszają na Obrzęd Nocy Świętojańskiej, konkurs wyplatania wianków, nocny rajd Nordic Walking „W poszukiwaniu kwiatu paproci” oraz plenerowe kino, a już w sobotę od 16:00 na Biesiadę piwną, gdzie dostępne będą różne rodzaje piwa z 10 polskich browarów. Specjalnie na tę okazję lokalny browar uwarzył wyjątkową edycję Piwa z Grodziska. Podczas imprezy odbędzie się także konkurs piw domowych oraz konkurs na zakąskę piwną „Zagryź Grodzisza”.

Na Piwobranie warto zabrać ze sobą nie tylko przyjaciół, z którymi najlepiej się świętuje, ale także drugą połówkę, bowiem nie zabraknie romantycznej oprawy dla niezwykłej randki – w piątek po zachodzie słońca trzeba będzie zatroszczyć się o miejsce na leżakach przed ekranem letniego kina. Z kolei w sobotni wieczór odbędzie się koncert zespołu KULT.

Informatyk, który w pracy warzy piwo – to możliwe!

Taką szansę dostają pracownicy Grupy Żywiec w odbywającym się raz do roku Konkursie Piw Pracowniczych.
Czytaj dalej

W sobotę oprócz zlotu starych samochodów i motocykli „Junak” oraz turnieju tenisa ziemnego o Puchar Grodziskiego Piwobrania odbędzie się Grodziski Konkurs Piw Domowych. Po ogłoszeniu wyników warto przejść się przed scenę koncertową i pobawić przy dźwiękach muzyki. Wydarzeniu towarzyszy 40 Ogólnopolska Giełda Birofiliów w sobotę w godzinach od 8:00 do 13:00 w Grodziskiej Hali Sportowej.

Każdy zainteresowany historią browarnictwa oraz sposobem wytwarzania piwa może wybrać się na zwiedzanie grodziskiego browaru na ul. Poznańskiej. Browar w Grodzisku Wielkopolskim to serce „dumy polskiego piwowarstwa”, czyli jedynego prawdziwie polskiego i unikalnego dla naszego kraju stylu piwa – grodziskiego. Warzenie legendarnego grodzisza sięga XIV wieku, a na przestrzeni lat butelki z trunkiem trafiały do wielu krajów na całym świecie m.in. w okresie międzywojennym aż do 37 krajów. Obecnie grupa pasjonatów przywraca ten zapomniany fragment piwnej historii Polski do życia.