Grodziskie PiwobranieParku Miejski im. Opalińskich, Grodzisk Wielkopolski

22 czerwca rozpocznie się Grodziskie Piwobranie czyli impreza łączącą w jednym miejscu i czasie zamiłowanie do piwa, sztuki oraz historii. Piwobranie przyciąga smakoszy piwa i birofilów już od ponad ćwierć wieku!

Pierwsze Piwobranie w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się w 1976 roku i przez kolejne 26 lat świętowane było co roku. W 2002 r. zniknęło z piwnej mapy Polski, na rzecz Dni Grodziska, jednak lokalni miłośnicy wszystkiego co z piwem związane nie poddali się i od zeszłego roku Grodziskie Piwobranie zostało wskrzeszone.

W piątek wieczorem organizatorzy chylą czoła tradycji i zapraszają na Obrzęd Nocy Świętojańskiej oraz plenerowe kino, a już w sobotę od 16:00 na Biesiadę piwną, gdzie dostępne będą różne rodzaje piwa z 10 polskich browarów, specjalnie na tę okazję lokalny browar uwarzył wyjątkową edycję Piwa z Grodziska. Podczas imprezy odbędzie się także konkurs piw domowych! Złoty trunek to główny temat imprezy, dlatego odbędą się prelekcje dla pasjonatów na tematy związane z warzeniem piwa w domu oraz browarnictwem. Ciekawą propozycją dla każdego, nie tylko specjalisty, jest dyskusja na temat piwnych mitów.

Na Piwobranie warto zabrać ze sobą nie tylko przyjaciół, z którymi najlepiej się świętuje, ale także drugą połówkę, bowiem nie zabraknie romantycznej oprawy dla niezwykłej randki - w piątek po zachodzie słońca trzeba będzie zatroszczyć się o miejsce na leżakach przed ekranem letniego kina. A w sobotni wieczór zaśpiewa Sylwia Grzeszczak.

W sobotę oprócz prelekcji oraz wystąpień lokalnych zespołów muzycznych i teatralnych odbędzie się Grodziski Konkurs Piw Domowych, po ogłoszeniu wyników warto przejść się przed scenę koncertową i pobawić przy dźwiękach muzyki. Wydarzeniu towarzyszy 39 Ogólnopolska Giełda Birofiliów w sobotę w godzinach od 8:00 do 13:00 w Grodziskiej Hali Sportowej.

Każdy zainteresowany historią browarnictwa oraz sposobem wytwarzania piwa może wybrać się na zwiedzanie grodziskiego browaru na ul. Poznańskiej. Browar w Grodzisku Wielkopolskim to serce „dumy polskiego piwowarstwa”, czyli jedynego prawdziwie polskiego i unikalnego dla naszego kraju stylu piwa - grodziskiego. Warzenie legendarnego grodzisza sięga XIV wieku, a na przestrzeni lat butelki z trunkiem trafiały do wielu krajów na całym świecie m.in. w okresie międzywojennym aż do 37 krajów.

13 czerwca 2018 Birofilia.org