Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu

Adres

Tarczyński Arena Wrocław, Aleja Śląska 1, 54-118 Wrocław

festiwaldobregopiwa.pl

Data wydarzenia

21 czerwca, 2024 - 23 czerwca, 2024

Już niedługo miłośnicy piwa spotkają się na jednym z największych wydarzeń piwnych w Polsce - Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. Czternasta edycja tego kultowego wydarzenia odbędzie się w dniach 21-23 czerwca na stadionie Tarczyński Arena Wrocław i będzie pełna atrakcji zarówno dla birofilów, jak i smakoszy.

W tym roku festiwal obchodzi aż dwie okrągłe rocznice! Jest to dwudziesta rocznica Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, od których w zasadzie wszystko się zaczęło. Dodatkowo już po raz dziesiąty festiwal odbywa się na stadionie Tarczyński Arena Wrocław. Dlatego motywem przewodnim jest styl retro.

Podczas festiwalu na esplanadzie stadionu zostanie rozstawionych kilkadziesiąt stoisk, na których najlepsi polscy rzemieślniczy browarnicy zaprezentują swoje piwa w różnorodnych stylach i smakach. Niezależnie czy preferujesz lagera, treściwe portery, kwaśne soury, pszeniczne, aromatyczne IPA czy piwa z nietypowymi dodatkami – na 14. WFDP znajdziesz coś dla siebie. Oprócz piw z całej Polski, nie zabraknie również stoisk poświęconych browarom wrocławskim i dolnośląskim. Wśród wystawców pojawią się między innymi: Kalea, Browar Gryfus, Browar Bałtów, Browar Przełom, Ale Browar, Browar Jedlinka, Browarny Craft Beer, Browar Moczybroda, Browar Probus, Piwo z Żuka, Browar Dolina Bobru, Browar Za Miastem, Browar Miedzianka, BROWAR SPÓŁDZIELCZY, Browar Markowy, BROWAR KAZIMIERZ, Brokreacja, BROWAR DZIKI WSCHÓD, Browar Łańcut, Browar Wielka Sowa, BROWAR NEPOMUCEN, Tankbusters, Browar Gwarekm, Browar Raduga, Browar Funky Fluid, Dobruska, Browar Piwoteka/Browar Nowomiejski, Inne Beczki, Harpagan Craft Beer, Browar Maryensztadt, Lobster, Browar Fortuna, Browar Grodzisk, Browar Zakładowy, Świdnica, Browar Amber Sp. z o.o., Browar Recraft, Miastolas, OneMoreBeer, Browar Sady, Browar Tarnobrzeg, Browar Dukla, Piwnica Świdnicka, Browar Mentzen Sp. z o.o., Browar De Facto, BGM, Spiż, Browar PINTA, Browar Spirifer / Browary Mazowsza, Browar Cztery Ściany, Browar Widawa, Browar Stu Mostów, Pivovsky, Browar Złoty Pies, Browar Bury, Browar Żuławski, Green Head, Magic Road, Browar Lubrow, Moon Lark, Browar Jagiełło oraz Browar Puck.

Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń festiwalu jest tradycyjne spotkanie piwowarów podczas Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich. To już ich 20. odsłona, która przyciągnie zarówno doświadczonych piwowarów, jak i pasjonatów zaczynających swoją przygodę z warzeniem. Warto wspomnieć, że piwo festiwalowe na tegoroczną edycję zostanie uwarzone przez Michała Cieślika i będzie to WRAM – wrocławski schöps. To piwo świetnie wpisuje się w tegoroczny motyw przewodni Festiwalu, czyli historyczny gatunek piwa. Uwarzenia podjął się Browar Lobster. Zrobili to wspólnie z Michałem w Browarze Caminus.

Nie tylko piwo będzie gwiazdą festiwalu, ale również szkolenia związane z piwowarstwem. Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty o różnym stopniu zaawansowania, przeznaczone zarówno dla piwowarów, sędziów piwnych, jak i degustatorów. Przez wszystkie dni Festiwalu wśród odwiedzających będą krążyć Piwni Piloci, czyli osoby posiadające rozległą wiedzę o piwnych stylach, procesie warzenia piwa i ofercie wystawców WFDP. Poza bieżącą pomocą Piwni Piloci będą także pilotować wycieczki po festiwalowych stoiskach wyznaczonymi, tematycznymi szlakami. Piwni Piloci to wspólna inicjatywa WFDP i Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, która ma na celu popularyzację kultury piwnej oraz zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie oferty piwnej w Polsce i na świecie.

W tym roku na kolekcjonerów będą czekać aż trzy rodzaje szkła festiwalowego w stylu retro: kufel Ludwig 0,5 l, szklanka Sinus 0,5 l i kielich Minique 0,3 l.

Ważnym elementem festiwalu jest również strefa gastronomiczna, której organizacja została powierzona Wrocławskim Ulicożercom – ekspertom od oryginalnych smaków, doskonale znanym na terenie Dolnego Śląska. Uczestnicy festiwalu będą mogli delektować się pysznym jedzeniem, idealnie komponującym się z różnorodnością piw prezentowanych na stoiskach.

Organizatorzy Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa przykładają ogromną wagę do ochrony środowiska. Dlatego już od ubiegłego roku zdecydowali się całkowicie wyeliminować jednorazowe opakowania ze stoisk piwnych. I w tym roku zasada ta będzie kontynuowana.

Impreza zapowiada się zatem naprawdę hucznie! Dla każdego znajdzie się coś wyjątkowego w bogatym programie wydarzenia – szkolenia i pokazy, panele dyskusyjne, rozrywka i muzyka na żywo, dobre jedzenie i dobra zabawa, a nade wszystko ogromny wybór doskonałych piw, w tym wiele piwnych premier! Wstęp na teren wydarzenia jest oczywiście darmowy, a organizatorem całości jest Centrum Kultury Zamek.