Bracka Jesień

Adres

Browar Zamkowy Cieszyn, ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn

https://www.facebook.com/events/1970022076563769/

Data wydarzenia

1 września, 2017 - 2 września, 2017

Tradycyjnie w pierwszy weekend września birofile z całej Polski odwiedzą Browar w Cieszynie z okazji Brackiej Jesieni!

Wszyscy miłośnicy dobrego piwa z pewnością już zarezerwowali sobie pierwszy piątek i sobotę września na degustacje na terenie Browaru Zamkowego w Cieszynie. Tradycyjnie zaczynamy od biesiadowania przy dźwiękach dobrej muzyki. Już od 12:00 będzie można wejść na teren imprezy i zarezerwować sobie miejsce na darmowe zwiedzanie Browaru Zamkowego. To wyjątkowy w skali europejskiej browar, który przetrwał próbę czasu i istnieje w niemal niezmienionej formie od XIX wieku, gdy został otwarty po raz pierwszy. Piwo warzy się tu w otwartych kadziach, w historycznych przestrzeniach sal wydrążonych w skale Góry Zamkowej w Cieszynie. Koniecznie trzeba skorzystać z okazji do darmowego zwiedzania, bo ten browar to prawdziwy unikat na szlaku polskich zabytków techniki! Pierwsi goście będą mogli do woli wybierać pośród trunków od miejscowego browaru oraz najlepszych polskich browarów rzemieślniczych.

700_450_bracka_jesien.png

Na Brackiej Jesieni nie zabraknie stoiska gospodarza – Browaru Zamkowego Cieszyn, na którym będzie można spróbować tutejszych nowości: Zdrój Zamkowy i Dark Saison. Imprezę odwiedzą również browary: PINTA, Kraina Piwa, Wrężel, Widawa, ReCraft, Fabrica RARA, Piekarnia Piwa, PiwoWarownia, Doctor Brew, Dukla, BIRBANT, Browar Śląski Alternatywa, Hajer, HOPPY LAB, Kazimierz, Pustynny i Spółdzielczy.

Wiadomo, że głodny Polak to zły Polak, więc by zapewnić wspaniałą, biesiadną atmosferę będzie można też solidnie się najeść potrawami idealnie komponującymi się z piwem. Na uczestników będzie czekało kilka stoisk proponujących potrawy polskiej kuchni.

Osoby ciekawe magii tworzenia piwa będą mogły uchylić rąbka tajemnicy odwiedzając Browar Zamkowy Cieszyn, poznając technikę i technologię związaną z warzeniem piwa, może nawet zainspirują się w ten sposób do stworzenia własnego trunku w domowym zaciszu. A jak to zrobić podpowiedzą browarnicy i piwowarzy podczas paneli dyskusyjnych połączonych z degustacją! W piątek tradycyjnie odbędą się Dyskusje piwowarów, gdzie rozmawiać będą Dominik Szczodry – piwowar z cieszyńskiego Browaru Zamkowego oraz przedstawiciele Browaru Birbant oraz prelekcja Tomasza Kopyry, który tym razem na tapetę weźmie New England IPA. W sobotę Bartosz Nowak i Łukasz Matusik opowiedzą o śląskich browarach, Jerzy Gibadło o sztosach, a Marcin Chmielarz o piwnej rewolucji – również podczas tych prelekcji nie zabraknie okazji degustacji :)

700_450_bracka_jesien_browar_cieszyn.png

Przy okazji Brackiej Jesieni odbędzie się, już po raz siódmy finał konkursu Porter Bałtycki – Piwowarski Skarb Polski oraz inne finały: Konkursu Piw Domowych i Pracowniczych Grupy Żywiec, które to piwo następnie zgodnie z tradycją zostanie uwarzone w Browarze Zamkowym i trafi na półki piwnych sklepów w całej Polsce. Ale to jeszcze nie wszystko – podczas Brackiej Jesieni oraz po raz pierwszy zostaną wyłonieni laureaci Cieszyńskiego Międzynarodowego Konkursu Piw Domowych Czeski Pilsner. Wielu piwowarów domowych już zapowiedziało swój przyjazd, co stanowi świetną okazję do zdobycia wiedzy praktycznej i wymiany doświadczeń związanych z produkcją piwa w domu. A hobbyści, którzy warzą swoje trunki, będą mieli szansę na ocenę swoich wyrobów przez specjalistów.

700_450_bracka_jesien_cieszyn.png

Popołudniami w obydwa dni odbywać się będą koncerty, a wieczorem w piątek Dyskoteka Dorosłego Człowieka, na której grane będą największe hity lat ’70, ’80 i 90’.

W sobotę, podobnie jak w poprzednich edycjach, będzie dużo muzyki i świętowania! Dzień rozpoczną Brackie Brzmienia, po południu odbędą się finały konkursów połączone ze zwiedzaniem Browaru Zamkowego Cieszyn, a następnie panele edukacyjne oraz kilka koncertów i Silent Disco w tunelu lodowym.

Kiedyś piwne biesiady odbywały się na przełomie lata i jesieni, by wypić zapas piwa uwarzonego w kończącym się roku, w ten sposób oprócz wspaniałego świętowania pozbywano się starszego piwa i otrzymywano miejsce na nowy trunek ze świeżego zboża i chmielu. Cieszyńska Bracka Jesień ma za zadanie kontynuowanie tej tradycji.

Wstęp na teren imprezy jest biletowany – koszt to symboliczne 5 zł, koszt paneli dyskusyjnych i prelekcji z degustacjami to 20 zł, a zwiedzanie Browaru Zamkowego w czasie Brackiej Jesieni jest bezpłatne. Do zobaczenia w Cieszynie!