Browar WeihenstephanAlte Akademie 2, 85354 Freising, Germany

Oto najstarszy browar na świecie - jego historia sięga XI wieku. I co najważniejsze, nadal produkuje się tu wyśmienite piwo!

Obecnie to Bawarski Państwowy Browar Weihenstephan (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan), jednak jego historia sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to benedyktyńscy mnisi zaczęli warzyć piwo w swoim klasztorze. Ze względu na nieprzerwane działanie przez ostatnie niemal 1000 lat browar jest uznawany za najstarszy na świecie, a dokumenty historyczne potwierdzają, że piwo produkuje się tutaj co najmniej od 1040 roku.

Ze względu na ogromną wartość historyczną (oraz rzesze miłośników piwa w Niemczech i na całym świecie) po sekularyzacji zakonu benedyktynów w roku 1803 browar został znacjonalizowany i ten stan rzeczy trwa po dziś dzień. Dawne receptury zapewniają piwom z tego browaru bardzo wysokie oceny wśród piwnych znawców - aż 4 piwa z Weihenstephan mogą poszczycić się oceną powyżej 90 punktów w serwisie RateBeer.com. Weihenstephan słynie także z lokalnej szkoły piwowarów, która może poszczycić się długą tradycją, a obecnie stanowi jeden z wydziałów TUM (Technische Universität München).

 

Autor fotografii Bernt Rostad na licencji CC BY 2.0

11 marca 2016 Birofilia.org