Browar w Braniewie

Status

Funkcjonuje

https://www.browarnamyslow.com.pl/

Adres

ul. Morska 4, 14-500 Braniewo

Tradycja warzenia piwa w warmińskim Braniewie sięga XVI wieku, jednak obecny Browar w Braniewie został założony w 1854 roku i jego interesująca historia trwa do dziś.

Specjalnością założonego w połowie XIX wieku przez Jacoba von Roy browaru przez wiele lat były pilznery i piwo pszeniczne, które eksportowano do Szwecji. W 1927 browar braniewski wszedł w skład dużej spółki akcyjnej, skupiającej browary z Królewca, Wystruci  i Tylży.

Niestety dzieje browaru nie zawsze malowały się w jasnych barwach – zakład został zniszczony pod koniec II wojny światowej, wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do Braniewa. Odbudowano go w latach 1962-1965 i stał się częścią Elbląskich Zakładów Piwowarskich, by w 1991 zostać częścią firmy Elbrewery Co. Ltd. W ramach spółki powstawały liczne, znane w północnej Polsce piwa, a wśród nich niezwykle popularne w latach 90., uznawane za kultowe piwo EB. Pod koniec lat 90. Browar w Braniewie trafił na krótko w ręce Grupy Żywiec, a po jego sprzedaży w 2003 roku nastąpiły trudne dla browaru czasy.

Początek XXI wieku to częste zmiany właścicieli – produkcja piwa była na zmianę zatrzymywana i wznawiana kilkakrotnie, jednak bez oczekiwanych rezultatów i trwałej poprawy sytuacji finansowej zakładu. Wszystko zmieniło się na dobre dopiero w 2014 roku, gdy Browar Braniewo został kupiony przez spółkę Browar Namysłów Sp. z o.o. Umowę kupna-sprzedaży podpisano 14 lutego 2014 roku, a już w sierpniu z linii produkcyjnej zeszła pierwsza warka. W modernizację włożono ogrom pracy i doświadczenia pracowników browaru z Namysłowa. Podniesiono jego wydajność oraz zmieniono system zarządzania jakością i produkcją.

Braniewo, warmińskie miasto piwowarów

Warzenie piwa w Braniewie musiało od stuleci być dość istotnym elementem lokalnej rzeczywistości, skoro już w najstarszych zachowanych źródłach historycznych mowa o regulacji różnych aspektów związanych z...
Czytaj dalej

Braniewo to piwo o wyjątkowym profilu smakowym. Jest jedynym piwem w Polsce produkowanym z wody oligoceńskiej, wydobywanej z ujęć na głębokości 110-160 metrów pod ziemią (ze studni znajdujących się na terenie browaru). Woda stanowi podstawowy składnik piwa, więc jej dostępność i doskonałe parametry, które idealnie pasują do profilu produkowanych tu piw, powodują, że oferta Browaru Braniewo jest prawdziwie wyjątkowa, a smak tamtejszego piwa niezrównany. O doskonałym smaku piwa, które powstaje w Braniewie, decyduje także fakt, że przy jego produkcji pracują prawdziwi pasjonaci, zaangażowani w każdy z etapów powstawania piwa.

Regionalne piwo Braniewo można zdobyć na Warmii i Mazurach, czasem można też natrafić na nie poza regionem macierzystym. Warto po nie sięgnąć i poczuć legendarny smak czysty jak region z którego pochodzi. Na szczególną uwagę zasługuje specjalność browaru – Braniewo Chmielone na zimno, które było wielokrotnie doceniane w konkursach piwnych przez profesjonalnych sędziów.