Tekstura piwa

Smak, węch, wzrok - to najbardziej oczywiste zmysły, które wykorzystujemy podczas degustacji piwa. Ale czy wiecie, że nie mniej ważny jest również dotyk? I wcale nie chodzi o trzymanie szklanki w dłoni, lecz o prawdziwe sensoryczne szaleństwo.

Pierwsze wrażenia związane ze spożywaniem piwa mkną do naszego mózgu oczywiście poprzez oczy i nos, ale to w ustach do głosu dochodzą najważniejsze zmysły czyli smak, a także (retronosowo) zapach piwa. Ale to nie wszystko. Zmysł dotyku poprzez liczne receptory obecne w jamie ustnej dostarcza nam niezapomnianych wrażeń podczas picia piwa!

Czym właściwie jest tekstura piwa? To określenie cech trunku, które określane są głównie poprzez dość niedoceniany podczas degustacji zmysł jakim jest dotyk – są to między innymi  treściwość, nagazowanie, odfermentowanie, obecność i rodzaj nut słodowych, poziom goryczki oraz wrażenie ciepła pochodzące od alkoholu.

Tekstura pozwala opisać między innymi gęstość i lepkość trunku, gdzie stosuje się zazwyczaj określenia: wodniste, gęste, lepkie, oleiste, zaklejające. Przydaje się także do określania piwnego ciała, które związane jest z początkową gęstością oraz stopniem odfermentowania piwa, często zdarzają się tutaj takie słowa jak: ciężkie, wodniste, puste, bogate, krągłe, treściwe. Tekstura pozwala także ująć w opisie specyficzne uczucia wiążące się z goryczką, np. ściągająca, zalegająca, szorstka, nasyceniem dwutlenkiem węgla, które w różnych stylach może się znacząco wahać oraz podkreślić wrażenie ciepła pochodzące z nut alkoholowych w wypadku piw mocnych i treściwych. Sposób, w jaki piwo jest fizycznie odczuwane w ustach i na języku, potrafi znacząco zmienić naszą ocenę danego trunku. Zatem tekstura jest nie mniej ważna niż inne wrażenia sensoryczne.

Słodkie piwa

Czy piwo musi być gorzkie? Znana wszystkim goryczka jest z pewnością cechą charakterystyczną, ale nie jest wyznacznikiem przynależności do piwnego świata. Istnieje całkiem spora liczba piw, którym...
Czytaj dalej

Każdy dobry piwowar musi przygotować odpowiednią recepturę i prowadzić fermentację w odpowiednich warunkach, by tekstura jego wyrobu mieściła się w wytycznych dotyczących różnych piwnych stylów. To właśnie tekstura wywołuje u pijącego uczucia, które ostatecznie wpływają na ogólne wrażenia związane z danym piwem. Tak więc tekstura konkretnego piwa nie jest czymś przypadkowym. To ważny element podczas kosztowania piwa i właściwe parametry w tym zakresie podkreślają zalety wybranego piwa.

Nie ma nic lepszego od harmonii tekstury i smaku – wtedy piwo może być wprost idealne. Osiągnięcie takiej równowagi wymaga kunsztu od piwowara, zatem badanie tekstury jest to również sposób ma ocenienie zdolności twórcy danego piwa. Jednak by móc to zrobić należy rozwijać swoje umiejętności sensoryczne. Picie różnych piw pozwala na poznanie specyfiki każdego ze stylów. Dlatego warto degustować piwa, pić je powoli i skupiać się na każdym związanym z tym procesem doznaniu, również dotykowym.

A Wy zwracacie uwagę na wrażenia dotykowe podczas degustacji, czy tekstura piwa jest wam obojętna?