Prezenty dla piwowara

Jeśli znasz w rodzinie piwowara domowego, wiesz jak bardzo poświęca się pasji. Ciągle o niej opowiada, proponuje degustację, a nawet wspólne warzenie. Nie wiesz jak sprawić mu prezent, z którego się ucieszy i przyda mu się w realizacji hobby? Pomożemy!

Kolejny odcinek z serii naszego prezentowego poradnika przeprowadzi Cię przez bardziej i mniej zaawansowane akcesoria, sprzęt i surowce piwowarskie, które przydadzą się zarówno początkującemu, jak i zaawansowanemu piwowarowi domowemu.

 

Kurs warzenia piwa

550_470_kurs_warzenia_piwa.png
Początki warzenia piwa w domowym zaciszu nie są wcale takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Jeśli chcesz sprawić komuś prezent, kto jest na początku swojej drogi domowego piwowara podaruj mu karnet na kurs warzenia piwa. Dzięki niemu uniknie podstawowych błędów nowicjusza, spotka się z mistrzami piwowarskimi i uwarzy z nimi swoją pierwszą warkę. Zobaczy, czy domowy browar to najlepsza opcja dla niego.

 

Dziennik Piwowara

550_470_dziennik_piwowara.png
Gdy świstki z zapiskami dotyczącymi poszczególnych warek są niemal w każdym miejscu w domu, to znak, że piwowarowi potrzebny jest specjalny Dziennik. Może i kojarzy się z pamiętnikami zakochanych nastolatek, ale każdy domowy browarnik go doceni. Wszystkie informacje dotyczące piwa, które uwarzył w jednym miejscu, mogą być dodatkowo okraszone komentarzami degustatorów ;) Dziennik Piwowara można stworzyć samodzielnie, drukując karty z danymi a później łącząc je w estetyczną całość, np. techniką decoupage, zakupić ładny notatnik, w którym piwowar samodzielnie będzie prowadził spostrzeżenia lub nabyć dedykowany Dziennik Piwowara, który jest specjalnie opracowany z myślą o prowadzeniu domowego browaru. Znajdziecie tam miejsce na szczegółowy opis aż 40 warek. Dla bardziej mobilnych browarników możesz kupić aplikację na smartfon np. BeerSmith 3 Mobile Home Brewing (koszt około 35-38 zł) lub ściągnąć za darmo Brew Tracker. Aplikacje działają podobnie do Dziennika Piwowara z możliwością dostępu do różnych receptur, nie tylko własnych, oraz bazy różnych składników.

 

Kopalnia wiedzy

hops_list.png
W domowym browarze wiedza to podstawa, może płynąć z własnego doświadczenia albo innych! Dla początkującego piwowara najlepsza będzie książka w formie kompendium wiedzy piwowarskiej. Przystępnie napisany poradnik, który pokazuje kolejne etapy przygotowania piwa można znaleźć w książce Domowe piwo Adriana Banachowicza. Bardziej zaawansowanym piwowarom przyda się katalog odmian chmielu, wraz z ich szczegółowym opisem. Jednym z najbardziej obszernych chmielowym „słowników” jest The hops list Julian Healey, obecnie jedynie w języku angielskim. Zawiera charakterystykę 265 odmian chmielu.

 

Kwartalna dawka wieści z branży

piwowar.png
Prenumerata branżowego magazynu, wydaje się najnudniejszym prezentem na świecie? Nic bardziej mylnego! Każdy numer „Piwowara” to skondensowana wiedza z nowinkami ze świata piwa i piwowarów. Specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem, wieściami i sensacjami z zakresu browarnictwa, piwowarstwa domowego, historii i tradycji piwnych w różnych częściach świata. Piwowar to kwartalnik wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, a jego roczna prenumerata kosztuje tylko 36 zł.

 

Akcesoria, które ułatwią pracę

550_470_akcesoria.png
W piwowarstwie, tak jak w innych branżach, istnieją akcesoria, które nie są niezbędne w przygotowaniu piwa, jednak posiadanie ich bardzo ułatwia i usprawnia pracę. Jednym z nich jest półautomatyczna myjka do butelek. Ten, kto musiał umyć 40 butelek naraz, wie jak dużo czasu pochłania ta wątpliwa przyjemność… Stołowa myjka usprawni pracę i pomoże w oczyszczeniu butelek w kilka chwil.

Oddzielenie chmielin od brzeczki nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Z pomocą przyjdzie tzw. hop stoper, specjalnie zaprojektowane sitko z nierdzewnej stali, które dzięki drobnym oczkom, utrzymuje szyszki chmielowe wewnątrz, jednak pozwala na swobodne przepływanie brzeczki. Taki prezent przyda się średnio zaawansowanemu piwowarowi, który już zasmakował w przyjemności warzenia piwa w domu.

Refraktometr to przyrząd optyczny, dzięki któremu można dokonać pomiaru zawartości cukrów w brzeczce. Z pewnością przyda się bardziej zaawansowanym piwowarom domowym, którzy marzą o otwarciu własnego browaru rzemieślniczego.

 

Zestaw do hodowli drożdży

550_470_drozdze.png
Bardzo zaawansowany piwowar, który w swoim życiu uwarzył już niejedną warkę i wie dokładnie, która była hitem, a która nie do końca przypadła mu do gustu, pewnie zechce pójść w swojej pasji o krok dalej. Dzięki zestawowi do hodowli drożdży pomożesz mu przenieść jego pasję na całkiem inny poziom, w iście laboratoryjnym stylu! Zestaw umożliwia przechowywanie swoich najlepszych szczepów drożdży i ich samodzielną hodowlę.

 

Kapsle, etykiety, krawatki z nadrukiem własnego projektu

550_470_kapsle.png
To świetny prezent dla każdego piwowara! Już nie trzeba zamawiać tysiąca kapsli z własnym nadrukiem zza oceanu, aktualnie w Polsce jest możliwość kupienia kilku sztuk kapsli, etykiet i krawatek z autorskimi grafikami lub napisami. Zrób prezent piwowarowi i podaruj mu dopasowane do jego domowego browaru akcesoria piwne. Tak ozdobione butelki będą wyglądać bardzo profesjonalnie, a jeśli na etykietach umieścisz własną grafikę, zdjęcie lub śmieszny napis, to niepowtarzalność i oryginalność prezentu gwarantowana!