Polski Kongres Browarniczy 2023

Z Aleksandrą Wojnarowską, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Polskiego Kongresu Browarniczego rozmawiamy o tej największej profesjonalnej imprezie piwnej w Polsce, trendach na rynku piwa oraz piwnych konkursach.

Kongres browarniczy – co to za impreza?
Kongres browarniczy to święto polskiego piwa, które w tym roku odbyło się już po raz trzynasty! Sektor browarniczy jest na tyle rozbudowany, na tyle ciekawy, na tyle innowacyjny, że gdyby nie było tej imprezy, należałoby ją wymyślić. To przede wszystkim możliwość spotkania uczestników tego rynku, prezentacja innowacji i branżowych nowości, ale także pokazanie, że sektor się rozwija, dba o konsumenta, bezpieczeństwo produkcji i ekologię. W gronie specjalistów dyskutujemy tu o technologiach, o procesie i o tym co zrobić, żeby konsument miał lepiej, taniej, smaczniej i żeby chętniej sięgał po piwo przy sklepowej półce.

O czym rozmawiają browarnicy, gdy się spotykają?
W tym roku niestety przede wszystkim mówią o kryzysie. O tym, że to nie jest dobry czas dla piwa, że zarówno sytuacja gospodarcza, jak i polityka fiskalna naszego państwa niezbyt sprzyja browarnictwu, co widać już wyraźnie w danych rynkowych, bo sprzedaż piwa spada zarówno ilościowo jak i jakościowo. Wartość sprzedaży ze względu na inflację utrzymuje się na zbliżonym poziomie, ale to małe pocieszenie dla nas. Zatem branża jest bardzo skupiona na tym jak przeżyć trudny czas i na różne sposoby stara się przeciwdziałać negatywnym skutkom tej sytuacji.

Jakie są najważniejsze trendy w sektorze browarniczym w 2023 roku?
Da się zauważyć kilka głównych trendów. Jednym z nich jest próba wyjścia poza świat piwa i wejścia w segment napojów – stąd innowacje związane z energetykami oraz piwami nisko- i bezalkoholowymi. Są też piwne specjalności, które także rozszerzają piwne horyzonty, nawet jeśli Polacy ze względów finansowych obecnie rzadziej mogą pozwolić sobie na tę ekstrawagancję.

Drugim ważnym trendem są oszczędności i obniżanie kosztów, co jest o tyle trudne, że w latach poprzednich browary już naprawę dużo zrobiły i mają bardzo wyśrubowane normy. Jednak w dalszym ciągu szukają, nawet dodatkowych kilku procent optymalizacji, co w tej chwili robi różnicę. Aktualnie jest to nieustanny proces poszukiwania oszczędności w mediach, w szybszej analizie piwa, szybszym przezbrajaniu produkcji czy automatyzacji.

Trzeci ważny aspekt, silnie powiązany z poprzednim, to ekologia i ochrona środowiska – browary inwestują w rozwiązania przyjazne dla natury, oszczędzają zasoby, dążą do gospodarki cyrkularnej o obiegu zamkniętym, obniżają emisję dwutlenku węgla. Jest to widoczne już od lat, ale ten trend w tym roku zyskał szczególne znaczenie.

Najważniejsze trendy rynkowe widoczne są wyraźnie podczas naszego konkursu „Krok do sukcesu”, w którym browarnicy (m. in. szefowe produkcji czy dyrektorzy zakładów) oceniali zgłoszone projekty. W tym roku wygrało urządzenie do stałego monitoringu parametrów piwa, który daje na bieżąco wgląd w proces produkcyjny. Wyróżnienie otrzymała firma, która dostarcza rozwiązań pozwalających na szybsze przezbrojenie linii produkcyjnych, dzięki czemu rośnie wydajność i zakład może produkować więcej i szybciej.

Proszę opowiedzieć o piwnych konkursach, które odbywają się podczas Kongresu. Na czym polegają i co je wyróżnia?
Konkurs piwa Good Beer to jest według mojej najlepszej wiedzy jedyny konkurs w Polsce w którym mogą startować wszystkie browary, a do tego jest to konkurs profesjonalny, w którym piwa w kilkunastu kategoriach oceniają sędziowie, a nie po prostu konsumenci. W konkursie sędziują ludzie z branży, doświadczeni piwowarzy, piwa są w poszczególnych kategoriach zakodowane, tak że jurorzy nie wiedzą, co oceniają, dodatkowo jeśli dany sędzia pracuje w którymś z browarów to przewodniczący konkursu dba o to, żeby nie oceniał on swojego piwa. W ten sposób wszyscy sędziowie oceniają piwa konkurencji i przyznają im medale doceniając kunszt piwowarski i fach swoich rynkowych rywali. W szranki stają wszystkie browary niezależnie od wielkości produkcji czy innych czynników, jedynym warunkiem jest udział słodu na poziomie minimum 40%, więc sam konkurs staje się w pewien sposób aktualnym przeglądem rynku piwa w Polsce, a profesjonalna ocena sędziowska powoduje, że nagradzane są tylko piwa spełniające najwyższe światowe standardy.

W tym roku do konkursu zgłoszonych było ponad 200 piw w 16 kategoriach, z których najpopularniejszą był jasny lager, gdzie profesjonalnej ocenie poddano aż 36 piw. Łącznie sędziowie przyznali w tym roku 39 medali dla trunków wyróżniających się jakością na tle pozostałych, najlepszych z najlepszych.

Mamy w trakcie kongresu także drugi konkurs – Piwne Akordy, który powstał niedawno, 3 lata temu, i obejmuje napoje piwne, które ze względu na swoje receptury nie mogą brać udziału w konkursie Good Beer. Jest to konkurs skupiający się na piwnych innowacjach, inspiracjach, napojach, miksach i piwnych eksperymentach. Jest to konkurs konsumencki, jednak na tle innych takich konkursów bardzo wyjątkowy, bo głosują wyłącznie uczestnicy kongresu, czyli ludzie zawodowo związani z branżą piwną, są to ludzie, którzy znają się na rzeczy, są wyposażeni w wiedzę i doświadczenie, którzy często całe swoje życie poświęcili piwu.

W czasie trwania kongresu mamy również wystawę piwa, gdzie uczestnicy mogą spróbować wszystkich piw zgłoszonych do konkursów, co zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. To ciekawe doświadczenie próbować piw konkurencji, porównywać ze swoimi, szukać nowych lub ulubionych smaków, zwłaszcza że część tych piw jest trudno dostępna, niektóre z nich były butelkowane tylko na potrzeby kongresu.

Dziękujemy za rozmowę!