Piwo regionalne – prawdziwy smak piwa

Piwa regionalne są świeże i pyszne, powstają z lokalnych składników i czerpią z tradycji piwowarskich regionów, w których powstają. Klienci chętnie po nie sięgają, bo uwielbiają ich wyjątkowy smak. Oto wyniki naszego badania piw regionalnych!

Birofile kochają piwa regionalne – aż 3/4 ankietowanych sięga po nie bardzo często lub cały czas, równocześnie widać jednak, że wielu klientów ma problem z rozróżnieniem browarów regionalnych i rzemieślniczych.

Największe znacznie dla miłośników piw regionalnych ma fakt, że są one warzone w niewielkich zakładach, a osobisty wkład piwowara w tym procesie jest decydujący

– odpowiedź tę wskazało ponad 43% pytanych przez nas pasjonatów piwa, co może częściowo tłumaczyć utożsamianie browarów regionalnych z rzemieślniczymi.

Ważne okazały się także charakterystyczne dla danego regionu niepowtarzalne receptury lub metody warzenia piwa, możliwość kupowania świeżego piwa w niewielkiej odległości od miejsca, gdzie jest produkowane i wykorzystywanie w tym procesie lokalnych surowców. Często zwracano też uwagę na dobrą relację jakości do ceny oraz tradycyjne metody warzenia, często przekazywane z pokolenia na pokolenie.

regionalne_czy_pijesz.png

Najważniejszą cechą piwa regionalnego okazał się smak! Wiemy to także z wcześniejszych badań – smak zawsze był i jest dla miłośników piwa najważniejszy. Wcale nas to więc nie dziwi! Tym razem pozwoliliśmy na swobodne wypowiedzi ankietowanych, a nie tylko wybór spośród kilku wariantów i te odpowiedzi dały nam niezwykły wgląd w postrzeganie piw regionalnych przez klientów.

Najczęściej respondenci pisali, że piwo regionalne to „prawdziwy smak piwa”, podkreślali też jak bardzo jest on bogaty, niepowtarzalny, odmienny, unikalny, oryginalny, charakterystyczny, intensywny czy niebanalny.

Ogromne znaczenie dla piwoszy ma także wysoka jakość piw regionalnych – piwa z lokalnych browarów są zdaniem ankietowanych lepsze od innych. Jeśli chodzi o cechy sensoryczne najbardziej liczy się dla konsumentów naturalna świeżość i piękna barwa, a także wyjątkowy aromat i goryczka. Jest więc najzupełniej oczywiste, że dla klientów piwo regionalne to produkt wyjątkowy, łączący historię i tradycję z lokalnością oraz wspaniałym smakiem.

regionalne_co_ma_znaczenie.png

Wybierając piwo regionalne najczęściej sięgamy po style piwne, w których chmiel i drożdże odgrywają dużą rolę – IPA/APA zostały wskazane przez 41% ankietowanych. Dopiero na drugim miejscu znalazł się lager, wskazany przez 31% pytanych, ciemne piwa porter i stout zostały wskazane przez 12% respondentów.

regionalne_style.png

Aż 85% miłośników piw regionalnych sięga regularnie po więcej niż jeden rodzaj piwa ze swojego ulubionego browaru regionalnego, z czego aż 1/3 kupuje wszystkie albo prawie wszystkie piwa tam warzone.

regionalne_ile.png

Najważniejszym wskaźnikiem, który różnicuje odpowiedzi w ankiecie jest miejsce zaopatrywania się w piwo. Na podstawie uzyskanych w tym pytaniu odpowiedzi można stworzyć dwie wyraźne odróżniające się od siebie grupy konsumentów – bywalców sklepów i lokali specjalistycznych oraz klientów wybierających niewielkie sklepy w okolicy. Jak można się domyślić w pierwszej grupie wyraźnie dominują miłośnicy nowofalowych stylów IPA/APA, a w drugiej najpopularniejszy jest lager. To właśnie ta pierwsza grupa piwnych pasjonatów częściej utożsamia browary regionalne i rzemieślnicze.

regionalne_style_sklepy.png

Widać to choćby po akceptowalnym przez nich poziomie cen piwa –  dla 2/3 pytanych z pierwszej grupy cena za dobre piwo to powyżej 5 zł, natomiast do osób preferujących tradycyjnego lagera jest to 3,5 do 5 zł. Wygląda więc na to, że niewielka skala i osobisty charakter produkcji piwa wystarczy bardziej wymagającym bywalcom multitapów i specjalistycznych sklepów piwnych, by trunek został przez nich zakwalifikowany jako lokalny, nawet jeśli jego dystrybucja jest ogólnopolska, a miejsce powstania oddalone.

Aż 65% przepytanych przez nas piwoszy przyznaje, że odległość od browaru regionalnego, z którego kupują piwo, nie ma dla nich znaczenia,

a mniej niż 30% respondentów wskazuje, że browar taki powinien być w odległości nie większej niż 50 kilometrów od miejsca, gdzie je piją.

Nasi ankietowani najczęściej kupują piwo regionalne w sklepie lub lokalu specjalistycznym, co nie powinno dziwić, a także w małych sklepach w pobliżu swojego miejsca zamieszkania oraz w sklepach wielkopowierzchniowych. Jednocześnie aż 1/3 z nich skarży się, że trudno im dokonywać takich zakupów w lokalnych sklepach, na kolejnych miejscach niechlubnej listy lokalizacji, gdzie trudno jest znaleźć piwo regionalne znalazły się puby i restauracje oraz stacje benzynowe.

 


Badanie „Piwo regionalne” zrealizowano w dniach 3 października – 18 listopada 2019 w oparciu o społeczność profilu Birofilia.org na Facebooku. W badaniu udział wzięło 443 piwnych pasjonatów.