Noszak

Czy Noszak ma szansę zabłysnąć na ziemi cieszyńskiej? Oby tak się stało, bo to niezwykłe piwo łączące historię regionu, lokalny patriotyzm i nowoczesność!

Czy Noszak ma szansę zabłysnąć na ziemi cieszyńskiej? Oby tak się stało, bo to niezwykłe piwo łączące historię regionu, lokalny patriotyzm i nowoczesność!

Konkurs na nazwę nowego piwa, które powstało w Browarze Zamkowym Cieszyn, ogłoszony został w styczniu i połączony był z degustacją receptur opracowanych przez piwowarów z Cieszyna. Uczestnicy zabawy zgłosili prawie 500 propozycji nazw, więc wybór tylko jednego laureata był nie lada wyzwaniem. Władze Browaru Zamkowego skłaniały się ku, niezbicie wskazującej na lokalny charakter, nazwie „Cieszynek”, jednak pojawiły się głosy, że pasowałaby ona bardziej do lekkiego, letniego piwka, a nie trunku, który ma być przez kolejnych kilka dekad kojarzony z tradycyjnym, polskim piwem.

700_450_cieszyn.png

Sprawa okazała się na tyle poważna, że władze browaru zdecydowały się na utworzenie Rady ds. Nazwy dla Regionalnego Piwa Cieszyńskiego, złożonej z przedstawicieli środowisk kultury, społeczników, dziennikarzy oraz działaczy. Spośród zgłoszonych pomysłów kilka wyjątkowo przypadło do gustu członkom Rady, lecz zwycięzca mógł być tylko jeden! Po burzliwych, nocnych naradach decyzja została podjęta jednomyślnie – nowe piwo zyskało nazwę “Noszak”. Zastanawiacie się skąd się ona wzięła i co oznacza? Oto fascynująca historia, która się za tym kryje…

Nie będziemy się ścigać

O polskim rynku piwnym, nowościach i pracy, która jest pasją rozmawiamy z Dominikiem Szczodrym, naczelnym piwowarem Browaru w Cieszynie.
Czytaj dalej

Wbrew pozorom wcale nie chodzi o to, żeby nosić ze sobą butelkę ulubionego trunku (chociaż właściwie to niegłupi pomysł w ciepłe letnie dni) – zwycięska nazwa sięga do historii i związana jest z jednym z dawnych władców Ziemi Cieszyńskiej, który był mocno związany z browarnictwem na tych terenach.

700_450_cieszyn_kadzie.png

Ale zacznijmy od początku – władcą, który przyczynił się do powstania nazwy nowego, cieszyńskiego piwa jest Przemysław I Noszak, żyjący na przełomie XIV i XV wieku, który sprawował swe rządy nieprzerwanie na przestrzeni ponad 50 lat. Piast Cieszyński był światłym dyplomatą, politykiem znanym w całej ówczesnej Europie, intelektualistą i reformatorem w zakresie ekonomii, kultury i gospodarki. Zapomniany na kartach historii, jednak wart przypomnienia i należnej mu chwały. Niektóre źródła podają, że prywatnie był miłośnikiem piwa, trunku, który obok miodu pitnego uważany był za napój silnych wojów i światłych przywódców. Uważa się go za najwybitniejszego władcę Księstwa Cieszyńskiego, a historycy wymieniają wiele jego zasług, wśród których koniecznie należy uwzględnić nadanie cieszyńskim piwowarom prawa wyszynku piwa.

700_450_noszak_cieszyn.png

Chcąc przypomnieć wartościowego władcę z dawnych wieków Browar Zamkowy Cieszyn zorganizował niezwykłą premierę swojego Noszaka. 29 kwietnia od godziny 15:00 ulicami Cieszyna przeszedł sam Przemysław I Noszak wraz ze swoją świtą. Stylizowane stroje, wóz z beczkami piwa i barwny korowód zachęcał turystów i miejscowych do podążania od lokalu do lokalu i słuchania ogłoszeń herolda, który odczytywał treść prawa nadania wyszynku znakomitego piwa. A Książę w swej mądrości i łaskawości się pod nim podpisywał. Tuż po odejściu władcy, goście mogli rozpocząć biesiadowanie i degustację nowego piwa, Obecnie trunek dostępny jest w lokalach w okolicach Śląska Cieszyńskiego, jednak ich lista stale rośnie.

700_450_noszak.png

Noszak jest piwem dedykowanym Śląskowi Cieszyńskiemu, nawiązującym do tradycji piwowarskich i regionalnej historii. Powstało ono przy czynnym udziale mieszkańców – wybrali oni nie tylko nazwę trunku, to także na podstawie ich sugestii powstała receptura Noszaka.

Niech siła znakomitego władcy niesie się od Strumienia na północy, po Trójwieś na południu i od Bielska na wschodzie po Frydek-Mistek na zachodzie.

 

Fotografie: Browar Zamkowy Cieszyn