Kobiety i piwo

Piwo z sokiem pite przez słomkę? Bzdura! Kobiety kochają piwo za jego smak i aromat, a świat piwa nie jest im obcy.

Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego przez nas wśród miłośniczek piwa – niemal 900 kobiet z całej Polski zdecydowało się podzielić z nami swoimi piwnymi przemyśleniami, opowiedzieć o swoich ulubionych piwach, okazjach, którym ten trunek towarzyszy w ich życiu, a także o swojej wiedzy w tym zakresie. Respondentka biorąca udział w badaniu statystycznie rzecz biorąc okazała się być kobietą w średnim wieku z dużego miasta – najwięcej było pań w przedziale wiekowym 30 – 49 lat, które jako miejsce zamieszkania deklarowały miasta powyżej 100 000 mieszkańców, jednak wśród odpowiadających znalazły się także kobiety bardzo młode, jak panie powyżej 60 roku życia, nie tylko z metropolii, ale także z małych miasteczek i wsi.

Zacznijmy od najciekawszego naszym zdaniem pytania o to, jakie piwo piją kobiety. Pierwsze miejsce z dużą przewagą zajęło piwo jasne pełne – wskazało je 63% odpowiadających. Kolejne pozycje ze zbliżonymi wynikami zajmują piwa pszeniczne – 49%, piwa goryczkowe (np. IPA) – 48% oraz piwa ciemne (np. porter, stout) – 45%. Co ciekawe poza piwem jasnym pełnym, które wysunęło się na prowadzenie, brak zdecydowanego faworyta, ponieważ pozostałe popularne odpowiedzi zebrały podobną liczę zwolenniczek. Kobiety biorące udział w badaniu podkreślały, że piwo jest dla nich ważne, że uwielbiają jego smak i aromat, a także że ich zdaniem napój ten nie wymaga żadnych ulepszeń czy dodatków, żeby im smakować. Oto niektóre z ich wypowiedzi: „Piwo nie wymaga żadnych dodatków, miodu, przypraw, czy czegokolwiek, samo w sobie smakuje najlepiej chmielem i słodowością”, „Nie lubię żadnego dodatku do piwa ani soku, ani cytrusów”, „Najlepszy dodatek do piwa to dobry chmiel! Dobre piwo nie potrzebuje nic więcej :)” „Nie lubię piw smakowych, tylko naturalne”.

kobiety_i_piwo_style.png

W naszej ankiecie na końcowych miejscach znalazły się odpowiedzi stereotypowo kojarzone z paniami – piwne drinki znalazły się na ostatnim miejscu otrzymując 8% wskazań, oczkowy wyżej znalazło się jasne piwo z sokiem – 15%. Respondentki zdecydowanie wyrażały swoje zdanie zwłaszcza w tej drugiej kwestii: „Piwo to piwo, a nie jakiś napój alkoholowy z sokiem.”, „Nie pijam piwa z sokiem, nie piję go przez słomkę. Zazwyczaj piję z odpowiedniego szkła lub butelki. Lubię goryczkę i lubię pić piwo w dobrym towarzystwie.”, „Wśród kobiet powinno promować się prawdziwe, dobre piwa, bo przecież takich jest dużo. A nie tanie, paskudne, z obrzydliwą ilością soku malinowego (kiedyś myślałam, że tylko tak się da).”, „Wiele kobiet niestety nie docenia piwa i psuje je dolewając paskudnego syropu malinowego a to wielki błąd. Piwo ma tak wiele rodzajów i odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie”. Umiarkowaną popularnością cieszyły się grzańce i piwa owocowe po 29%, piwa lekkie 23%, bezalkoholowe – 22%, piwa o smaku tequili, rumu i whisky – 21% oraz radlery – 20%.

Społeczna percepcja piwa jako męskiego napoju jest dla Polek zupełnie nieistotna – zaledwie 1 na 100 pań była gotowa przyznać, że piwo to napój raczej dla facetów, a aż 86% stwierdziło, że to w ogóle nie ma znaczenia, bo każdy może pić piwo. Panie podkreślały, że irytuje je występowanie stereotypów płciowych w sprawach związanych z piwem, jedna z nich powiedziała nawet: „Mierzi mnie, że reklamy piwa skierowane są tylko do facetów”. Inne podkreślały natomiast, że piwo to napój dla każdego: „Skończmy z przekonaniem, że piwo jest niekobiecie i to „męski” alkohol.”, „Piwo to złoto i zupełnie nie rozumiem, dlaczego kojarzone jest z mężczyznami, którzy, jak sądzę, częściej piją typowo mocne alkohole.” 

kobiety_i_piwo_dla_kogo.png

Zdaniem ankietowanych kobiet piwo jest dobre takie jakie jest, a piwny rynek jest tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. „Piwa bywają super i można do nich przekonać prawie każdego, mając taki wybór jaki jest teraz dostępny na rynku.” – napisała jedna z nich, inna podkreśliła – „Piwo według mnie orzeźwia, jest smaczne, a goryczka oznacza świeżość. Niezbyt gustuję zaś w piwnych słodziakach, czy przekształcaniu piwa przez soki czy inne dodatki. Niezmiernie cieszy mnie za to coraz większa rozmaitość stylów piwnych dostępnych na rynku”. Panie podkreślały, że oferta rynkowa jest szeroka i jest z czego wybierać: „Piwo to świetny gatunek napoju alkoholowego/bezalkoholowego. Dzięki jego różnorodności w smaku i sposobie ważenia każdy może znaleźć coś dla siebie.”, „Piwo to mój ulubiony alkohol, najbardziej jasne pełne, w piwach bezalkoholowych brakuje mi tej charakterystycznej goryczki, ale powoli jest coraz lepiej.”, „Fajnie że ten sektor się powiększa i jest coraz większy wybór wśród piw.”.

Kobiety nie przywiązują większej wagi do alkoholu w piwie i sięgają po piwo w zależności od okoliczności, bo po prostu im smakuje, jedna z kobiet zobrazowała to w następujący sposób: „Cieszę się niezmiernie iż na rynku jest taki duży wybór piw bezalkoholowych. Niektóre są naprawdę dobre. Często po nie sięgam, gdyż dużo jeżdżę samochodem, a lubię smak piwa”.

kobiety_i_piwo_bezalkohowe.png

Aż 3/4 pań sięga po piwa bezalkoholowe – 50% kobiet odpowiedziało, że wybierają piwo bezalkoholowe, gdy nie mogą pić takiego z procentami, a dla 26% alkohol nie ma żadnego znaczenia i piją takie piwa, które im smakują. Można zauważyć też, że deklaracje związane z obecnością alkoholu w piwie są silnie skorelowane z wiekiem – zaledwie 1 na 6 młodych kobiet poniżej 30 roku życia uważa alkohol w piwie za element konieczny, zdanie to podziela natomiast ponad połowa pań powyżej 60 roku życia!

kobiety_i_piwo_kupowanie.png

Kobiety piją piwa dla smaku wybierając z oferty sklepowej i restauracyjnej to, co im odpowiada – 81%, część z nich chętnie eksperymentuje – 40%, istnieje jednak pewne grono pań, które kupują tylko swoje ulubione piwo – aż 1 na 4 osoby wybrała tą odpowiedź. Skłonność do eksperymentowania jest tendencją silnie skorelowaną z wiekiem, im młodsza respondentka tym chętniej korzysta z różnorodności sklepowej oferty, sięga po nowości oraz mniej typowe piwne style. Kobiety starsze znacznie częściej sięgają po to, co znają i lubią, są też bardziej lojalne, wierne ulubionym browarom, markom czy piwnym stylom. Warto zauważyć także korelację wiekową związaną z wiedzą o piwie – najbardziej surowo oceniły się pod tym względem użytkowniczki najmłodsze, wkraczające na ten rynek, które dopiero określają swoje preferencje oraz najstarsze, które mają już ustalony gust. Kobiety generalnie ponadprzeciętnie oceniły swoją wiedzę na temat piwa – 32% pań stwierdziło, że zna się na piwie, a 14% że są ekspertkami, z drugiej strony zaledwie 11% wybrało odpowiedź „znam tylko podstawowe informacje” a 1% zdecydował, że nie wie o piwie nic. Największą wiedzę o piwie deklarowały panie w wieku od 26 do 39 lat, co może być związane z piwną rewolucją, która działa się na ich oczach i w kuflach – próbując piwnych premier zdobywały wiedzę o piwnych stylach wybierając z coraz szerszej sklepowej oferty to, co im najbardziej odpowiadało.

kobiety_i_piwo_picie.png

Jeśli chodzi o sposoby picia piwa to większość kobiet przelewa piwo do szklanek i kufli – 87% lub pije bezpośrednio z opakowania – z butelki 61% lub z puszki – 23%, zaledwie 1 na 10 respondentek wskazała, że pije piwo przez słomkę.

Picie piwa wśród kobiet nie jest ściśle powiązane z konkretnymi okolicznościami – panie piją piwo zawsze i wszędzie, same i w towarzystwie. Najczęściej wybieraną odpowiedzią było picie piwa podczas spotkań ze znajomymi – 80% oraz w domu 77%, poza tym kobiety delektują się ulubionym trunkiem w czasie wakacji i urlopów – 74%, w lokalach oraz na świeżym powietrzu – po 65%  oraz na imprezach – 60%. Odpowiedzi w tym pytaniu częściowo skorelowane są z wiekiem – osoby starsze chętniej piją w domu, natomiast młodszym piwo towarzyszy podczas imprez i częściej delektują się nim w lokalach. Jeśli chodzi o kobiety, z którymi panie najchętniej napiłyby się piwa, to najważniejsze okazują się osoby bliskie: przyjaciółka – 27%, mama – 8%, siostra – 6%, córka – 2%, zamiast konkretnych nazwisk często padają określenia: z wesołą, taką jak ja, fajną. Najwięcej kobiet chciałoby się napić piwa z Martyną Wojciechowską – 7%, Marią Skłodowską Curie albo Kasią Nosowską – po 3%, Magdą Gessler, Agnieszką Chylińską, Dorotą Wellman lub królową brytyjską Elżbietą II – po 2%.

kobiety_i_piwo_gdzie.png

Warto podkreślić, że wyniki przeprowadzonych dotychczas badań wskazują na większe różnice pomiędzy miłośnikami piwa w zależności od wieku niż płci. Trudno wskazać czym mogłoby się charakteryzować kobiece czy męskie piwo, co więcej wiele pań podkreśla, że lubią piwo jasne pełne, nowofalowe piwa goryczkowe czy mocne piwa ciemne, raczej nie kojarzące się kobieco. Natomiast różnice między osobami młodymi, a dojrzałymi są łatwe do zauważenia – młodsze kobiety, tak samo jak mężczyźni, wykazują się większą skłonnością do piwnych eksperymentów i chętniej sięgają po piwa bezalkoholowe, natomiast starsze pokolenie jest bardziej zachowawcze, lojalne wobec swoich ulubionych marek, przywiązane do znanych i lubianych smaków oraz alkoholu w piwie. Wszyscy natomiast zgodnie twierdzą, że piją piwo ze względu na smak, który im odpowiada.


Badanie zrealizowane w dniach 8-21.02.2022 za pomocą kwestionariusza internetowego wśród społeczności fanów profilu Birofilia na Facebooku i Instagramie.