Jak zmienił się świat w 160 lat…

Wybrałabyś się na piwo z Marilyn Monroe czy z Elvisem Presleyem? Wolisz seans „Apollo 11” czy „Titanica”? Coca-colę, Facebooka, iPhone czy jednak piwo?

Wyobraź sobie świat bez tak podstawowych rzeczy jak internet, telewizja, radio, czy prąd… W 1856 roku w takim właśnie świecie powstał Browar w Żywcu! W  tym samym roku, 160 lat temu, wielką innowacją było wprowadzenie oświetlenia ulicznego w Warszawie, Krakowie oraz Bratysławie – jednak nie były to znane nam obecnie latarnie elektryczne, tylko gazowe, ponieważ prąd został odkryty i spopularyzowany dopiero kilka dekad później!

Masz czasem dylemat czy umówić się z kimś na piwo, czy po prostu zadzwonić i pogadać przez telefon? Kiedyś nie było sensu w ogóle zadawać takiego pytania – telefon został opatentowany w USA przez Grahama Bella 20 lat po premierze żywieckiego piwa i minęło kilkadziesiąt lat zanim wszedł do powszechnego użycia :)

Albo powszechny dylemat w letnie popołudnie – napić się zimnego piwa czy może coli z lodem? Aż do 1886 roku nie było o czym myśleć, bo wtedy z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza butelka Coca-Coli – browar w Żywcu w tym samym czasie świętował 30 urodziny… Wiedziałeś, że piwo Żywiec jest starsze od Coca-Coli?

vs_1711_v3.png

Gdy myślisz o kultowych postaciach popkultury to z kim najchętniej wybrałbyś się na piwo? Może z Elvisem Presleyem, królem rock’n’rolla? Trudno uwierzyć, że urodzony w 1935 roku muzyk dziś byłby dwa razy młodszy od browaru w Żywcu. Albo z Melem Gibsonem znanym z „Mad Maxa” czy może Tomem Hanksem, który grał Forresta Gumpa? Obaj aktorzy urodzili się w 1956 roku, kiedy browar w Żywcu obchodził okrągły jubileusz 100 lat istnienia. A może wolałbyś towarzystwo pięknej damy? W 1962 roku Marilyn Monroe śpiewała swoje niezapomniane „Happy Birthday”, a żywiecki browar świętował 106. urodziny!

Przed I wojną światową piwo z browaru w Żywcu było już znane i cenione w Europie, więc jest całkiem prawdopodobne, że wśród pasażerów Titanica ktoś miał w swoim bagażu butelkę czy dwie…  Browar miał wówczas już ugruntowaną pozycję – istniał przecież już ponad pół wieku. Z podróżami kosmicznymi było podobnie – gdy w 1969 roku pierwszy człowiek stawiał kroki na Księżycu piwo z żywieckiego browaru było dostępne w USA już od 13 lat. Zastanów się nad tym wybierając film na wieczorny seans, ponieważ oba te historyczne wydarzenia doczekały się spektakularnych ekranizacji :)

vs_1711_v4P.png

Pomyśl tylko jak by wyglądało Twoje życie, gdyby nagle zabrakło tego, do czego w ciągu ostatnich lat tak się przyzwyczaiłeś – historia Facebooka to zaledwie 12 lat, jest więc 13-krotnie młodszy niż żywiecki browar. A po polsku jest on dostępny dopiero od 2009 roku! Co wybrał, gdybyś mógł zdecydować się tylko na jedną rzecz z tych dwóch – piwo czy serwisy społecznościowe?W międzyczasie świat wkroczył w erę mobile, wkrótce większość ruchu w  być pochodzić będzie z urządzeń mobilnych, ale symboliczny początek tej ery to rok 2007, kiedy na rynku pojawia się pierwszy iPhone. Wyobrażasz sobie, że to było zaledwie 9 lat temu?

vs_ta24.png

No i na koniec może jeszcze garść dość kontrowersyjnych danych związanych z piwną historią świata, jakże ważną dla każdego birofila. Browar w Żywcu nie jest najstarszym browarem w Polsce (dłuższą historię ma choćby pobliski browar w Cieszynie), jednak na uwagę zasługuje fakt, że mimo różnych zawirowań historii, piwo w tym samym miejscu warzy się nieprzerwanie od 160 lat.

Natomiast ciężkich chwil doświadczył między innymi młodszy o 40 lat browar Anchor, będący ikoną piwnej rewolucji. W latach 50. XX wieku stanął on na krawędzi bankructwa, a w 1965 roku pozostałości przedsiębiorstwa zostały odkupione przez Fritza Maytaga, co jest uznawane za symboliczny początek światowej piwnej rewolucji. Gdy popatrzymy na nasze podwórko robi się jeszcze ciekawiej…  Za początek piwnej rewolucji w Polsce uznaje się premierę piwa Atak Chmielu, co miało miejsce w roku 2011, zaledwie 5 lat temu! Browar w Żywcu jest starszy od polskiej nowej piwnej fali aż 32 razy! A piwne style identyfikowane z rewolucją, takie jak bock, marcowe czy porter warzone były w Żywcu już w II połowie XIX wieku – odpowiednio od roku 1860, 1865 oraz 1881, z czego porter produkowany jest nieprzerwanie do dziś według oryginalnej receptury. Wiedziałeś o tym?

AmberFest

Lubisz piwne przekąski? Najbardziej smakuje Ci polska kuchnia i piwa z lokalnych browarów? AmberFest jest właśnie dla Ciebie!
Czytaj dalej