Co robić z butelkami po piwie? DIY
Brązowe. Zielone. Przezroczyste. Smukłe jak wieże i obłe jak baryłki. Butelki od piwa przyjmują różne kształty, rozmiary i kolory, każdy piwosz ma ich wiele i czasem zastanawia się co można z nimi zrobić. Oto nasze propozycje!
Butelki zrobione są ze szkła, które jest bardzo trwałym materiałem, a do tego z powodzeniem może być wykorzystywane ponownie do tworzenia nowych butelek. Butelki zwrotne mogą być wykorzystywane wielokrotnie kursując między klientem a browarem nie generując żadnych odpadów. Czasem warto jednak przyjrzeć się butelkom przed wyrzuceniem, puścić wodze fantazji i stworzyć z nich coś nowego. By wykorzystać ponownie puste butelki po piwie, wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci. Można zainspirować się licznymi przykładami recyklingu prezentowanymi w internecie przez twórców, którzy chętnie dzielą się swoimi pomysłami. Okazuje się, że butelki są bardzo wdzięcznym materiałem, z którego da się stworzyć ciekawe dekoracje i przedmioty codziennego użytku.
1. Butelki zwrotne należy oddać!
Nie chcesz przechowywać butelek? Nie ma sprawy! Butelki zwrotne należy oddać do sklepu. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Sklep powinien przyjąć butelkę zwrotną o ile ma w ofercie piwo, które się w niej znajdowało. Kwestia kaucji jest bardziej problematyczna, ponieważ może powodować finansowe straty dla sklepu, więc często jej wypłata jest uzależniona od posiadania paragonów potwierdzających zakup trunku w konkretnym miejscu. Na szczęście dzięki akcji Wielka Zwrotka Ż można uniknąć tego uciążliwego elementu.
2. Butelki, których nie chcemy trzeba wyrzucić do kosza na szkło
Szkło może być przerabiane niemal w nieskończoność nie tracąc swoich właściwości. Oznacza to, że stłuczka szklana pochodząca z selektywnej zbiórki odpadów jest cennym surowcem i nie jest marnowana. Trafia do hut szkła i tam jest przetapiana na nowe butelki – w porównaniu z wykorzystywaniem kwarcu oznacza to znaczne oszczędności energii podczas całego procesu – łatwiej jest wytworzyć nowe szkło ze starego niż z piasku.
3. Lampka
To chyba najprostszy projekt DIY z wykorzystaniem butelek, bo nie wymaga prawie żadnych dodatkowych czynności ani narzędzi. Wystarczy włożyć do wnętrza butelki taśmę LED w dowolnym kolorze i podłączyć ją do zasilania. W zależności od wielkości, koloru i kształtu butelki efekt potrafi być naprawdę spektakularny. Jeśli chcemy podkreślić piwny charakter lub pochwalić się białym krukiem w świecie piwa, którego mieliśmy okazję spróbować można zachować na butelce etykietę. W zależności od naszych zdolności może w ten sposób powstać lampka stojąca lub wisząca.
4. Żyrandol
Dysponując większą ilością jednakowych butelek można pokusić się o stworzenie bardziej kompleksowego dzieła – żyrandola. Przy odrobinie inwencji także w tym wypadku można uniknąć integrowania w szkło – mocowanie może być zablokowane we wnętrzu butelki lub przyklejone. Dla jeszcze bardziej spektakularnych efektów można zdecydować się na różne długości sznurków mocujących naśladujące prawdziwy, wieloelementowy, kryształowy żyrandol. Co ważne nie jest w tym wypadku konieczne umieszczanie żarówek wewnątrz butelek, co jest dość kłopotliwe technicznie – elementy oświetleniowe mogą być ukryte pomiędzy podwieszonymi butelkami. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku baza z nawierconymi tworami oraz widowiskowe mocowanie butelek, np. w postaci łańcuchów lub sznurów, w zależności od efektu który chcemy osiągnąć.
5. Wazon lub świecznik
Prosty i interesujący sposób na ponowne wykorzystanie szklanej butelki z wąską szyjką to wazon lub kwietnik zdobiący stół. W ten sposób wnętrze nabiera szczególnego uroku, a my możemy cieszyć się, że nic nie zostało zmarnowane. Aby podkreślić dekoracyjny charakter tego typu ozdób można pokusić się o pomalowanie szkła na kolor pasujący do pozostałych elementów wystroju – można w tym celu wykorzystać farby akrylowe uprzednio odtłuszczając powierzchnię zmywaczem do paznokci i lekko matowiąc ją przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego.
6. Luksfery
Butelki bez ingerencji w ich formę i kształt mogą stanowić też budulec! Niemożliwe? A jednak! Butelki wykorzystywane bywają do tworzenia elementów dzielących przestrzeń, a nawet całych ścian przepuszczających światło, zwłaszcza w restauracjach i pubach. Swego czasu Heineken eksperymentował nawet z nietypowym, zbliżonym do prostokąta kształtem butelek o krótkiej szyjce, które mogły być wygodnie wykorzystywane do wznoszenia nieskomplikowanych budowli takich jak domy czy szopy bez konieczności ich przecinania. Ze szklanych butelek zbudowano nawet buddyjską świątynię Wat Larn Kuad w Tajlandii.
7. Szklanki, kieliszki, patery, miniogrody
Szklane butelki można również przy odrobinie większym wysiłku zamienić w szklanki lub kieliszki – wymaga to odpowiedniego miejsca, gdzie szklane resztki łatwo będzie uprzątnąć oraz narzędzi, przede wszystkim w postaci nożyka do cięcia szkła oraz zapalniczki żarowej lub sznurka oraz łatwopalnego płynu. W zależności od wykorzystywanej techniki oddzielania odciętych fragmentów może być również potrzebna miska lub zlew z zimną wodą. Aby szklana butelka się rozpadła na części niezbędne jest jej zarysowanie dookoła oraz ogrzanie oraz ewentualne szybkie ochłodzenie. Krawędzie pęknięcia dla bezpieczeństwa muszą zostać wyszlifowane po rozdzieleniu butelki na dwie lub więcej części. Aby wykonać szklanki wystarczy odciąć szyjkę butelki zachowując jej korpus, przy odpowiednim wyznaczeniu miejsca cięcia oraz ostrożnym obchodzeniu się z butelką podczas tego procesu możliwe jest nawet zachowanie etykiet! Aby zrobić kieliszki wykorzystuje się szyjkę butelki, którą przykleja się szczelnie do podstawy (która może być wykonana z denka butelki). Jeśli kieliszki mają mieć funkcje użytkowe, a nie tylko ozdobne niezbędne jest wykorzystanie kleju, który po zaschnięciu może mieć kontakt z żywnością. Szyjki butelek nadają się także do zrobienia prostych dzwonków wiatrowych o przyjemnym dźwięku – wystarczy zawiesić je na dworze w ich wnętrzu umieścić na sznurku niewielki metalowy, drewniany, kamienny, ceramiczny lub szklany koralik lub podobny, niewielki przedmiot, który obijając się o ścianki będzie wydawał dźwięk. Przecinając butelkę w poprzek używając tej samej metody możemy natomiast stworzyć tacę lub płytką misę do serwowania przekąsek lub miniogródek z żywymi roślinami lub mchem, który stanowić będzie ozdobę stołu.
Czasem wystarczy odrobina inspiracji, by ze zwykłej butelki, która miała wylądować w śmieciach, wyczarować oryginalny i niezwykły przedmiot. Butelki po piwie zasługują na lepszy koniec, więc kiedy następnym razem natrafisz na bezzwrotną butelkę, zastanów się dwa razy zanim ją wyrzucisz!