Butelka zwrotna jest eko-oszczędna

Wszyscy wiedzą, co to jest butelka zwrotna, znacząca większość konsumentów potrafi odróżnić ją od bezzwrotnej, ale na tym podobieństwa się kończą. Czas na wyniki naszego badania dotyczącego butelek zwrotnych na piwo!

Nasz piwny kwestionariusz wypełniło 1411 osób, które na co dzień kupują piwo w butelkach. Chcieliśmy sprawdzić co polscy piwosze myślą o opakowaniach zwrotnych – w końcu wielorazowe butelki do piwa to jeden z niewielu funkcjonujących w Polsce systemów opakowań zwrotnych.

butelki_badanie_(3).png

Co piąty piwosz powyżej 56 roku życia ma problem z odróżnieniem butelki zwrotnej od jednorazowej
Aż 98% respondentów w naszym badaniu wie, czym jest butelka zwrotna. Idea ta jest głęboko zakorzeniona w naszym społeczeństwie i nie budzi wątpliwości. Niestety przekładając wiedzę na praktykę nie jest już aż tak różowo – 10% ankietowanych nigdy nie o ddało butelek zwrotnych do sklepu! Największy współczynnik osób, które nigdy nie oddały butelki zwrotnej do sklepu został odnotowany w grupie najmłodszej – wśród respondentów do 25 roku życia. Co więcej faktycznie odróżnić opakowanie zwrotne od jednorazowego potrafi 87% osób, 7% nie jest pewna, jak to zrobić, a koleje 6% przyznaje, że tego nie potrafi. Jest to również silnie skorelowane z wiekiem, jednak tutaj problem dotyczy najstarszych uczestników badania – mniej więcej co piąty uczestnik badania powyżej 46 roku życia nie potrafi odróżnić butelki zwrotnej od bezzwrotnej.

butelki_badanie_(1).png

Butelka zwrotna to ekologia i oszczędność
Według odpowiadających największą korzyścią butelek zwrotnych jest ekologia – 2/3 respondentów podkreśla, że to najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie, 1/4 pytanych wybrała oszczędność podkreślając, że dzięki kaucji zwrotnej zakup piwa w butelce zwrotnej jest bardziej opłacalny. Ekologia jako korzyść butelki zwrotnej bardziej przemawia do osób starszych, z kolei co trzecia osoba poniżej 35 roku życia uważa, że główną korzyścią jest oszczędność.

butelki_badanie_(6).png

Połowa piwoszy mieszkających na wsi zwraca uwagę czy kupowane przez nich piwo jest w butelce zwrotnej
51% mieszkańców wsi podczas zakupów zwraca uwagę na to, czy piwo jest w butelce zwrotnej, podczas gdy w największych metropoliach jest to zaledwie 37%. Ogółem niecała połowa piwoszy – bo tylko 43% przy kupowaniu piwa zwraca uwagę na rodzaj opakowania.

butelki_badanie_(4).png

Największe miasta i młodzi piwosze są mniej ekologiczni
Butelka zwrotna nie jest oczywistym wyborem – piwosze są mocno podzieleni w tej kwestii, 43% zwraca uwagę w jakim opakowaniu znajduje się piwo, które kupują, 42% respondentów tego nie robi, pozostałe osoby są niezdecydowane. Im większe miasto tym statystycznie jego mieszkańcy przywiązują mniejszą wagę do tego czy kupowany trunek jest zapakowany w butelkę zwrotną – najwięcej osób patrzy na ten element na wsi oraz w niewielkich miastach do 20 tysięcy mieszkańców. Podobna korelacja jest też związana z wiekiem – młodzi użytkownicy do 35 roku życia rzadziej wybierają butelkę zwrotną niż osoby starsze. Opakowanie to jest najpopularniejsze w grupie wiekowej 46-55 lat.

butelki_badanie_(5).png

Jak po piwo, to do małego sklepu
Piwosze korzystają z różnych miejsc, by zaopatrywać się w swój ulubiony trunek, 41% wybiera niewielkie sklepy w swojej okolicy, 26% korzysta z oferty tanich dyskontów takich jak Biedronka czy Lidl, kolejne 15% to klienci dużych marketów takich jak Carrefour czy Auchan, 14% korzysta z oferty sklepów monopolowych oraz specjalistycznych, a 4% zaopatruje się w pubach i multitapach.

butelki_badanie_(2).png

Trzech na czterech piwoszy wie, gdzie jest najbliższy sklep przyjmujący butelki zwrotne
Jednocześnie co trzecia osoba kupująca piwo w butelkach nie wie lub nie jest pewna, które sklepy w jej najbliższej okolicy przyjmują butelki zwrotne. Najlepiej zorientowani w tej kwestii są użytkownicy najmłodsi oraz tacy, którzy dostrzegają ekologiczne lub ekonomiczne korzyści z ich stosowania.

butelki_badanie_(8).png

Oddawanie butelek powinno być wygodniejsze, sklepy wprowadzają niepotrzebne utrudniania
Pytani o to, co przyczyniłoby się do częstszego wybierania przez nich butelki zwrotnej ankietowani podali 3 główne rozwiązania, wszystkie związane z ułatwieniami zwrotu butelek po ich zakupie. Ponad 80% badanych wskazało że każdy sklep sprzedający piwo powinien przyjmować butelki zwrotne, że paragon potwierdzający zakup nie powinien być wymagany oraz że w sklepach powinny stanąć automaty do zwrotu butelek.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 19-31 października 2022 poprzez kwestionariusz internetowy wśród członków społeczności birofilia.org kupujących piwo w butelkach. Wyniki pochodzą z 1411 pełnych wypełnień ankiety.