Łyk piwa i historii w Krakowie

Każdy kto choć raz był w Krakowie wie, że krakowski rynek to miejsce absolutnie niezwykłe i wyjątkowe. By jeszcze mocnej poczuć ten niezwykły klimat Krakowa warto wstąpić na piwo do którejś z tamtejszych knajpek, pubów i klubów. Oto 7 naszych propozycji.

Oczywiście na krakowskim rynku fajnych miejsc jest bez liku, jednak wybraliśmy dla Was kilka lokali, w których poza dobrym piwem znajdziecie także odrobinę historii i niepowtarzalny klimat.

Wierzynek
W 1364 roku w kamienicy na Rynku w Krakowie miała miejsce uczta zorganizowana przez Mikołaja Wierzynka i krakowską radę miejską, w której uczestniczyli królowie Polski, Węgier, Czech i Niemiec oraz Cypru. Przeszła ona do historii ze względu na wyjątkowe potrawy, hojność gospodarzy oraz niezwykłą obfitość i gościnność. Dziś z tych tradycji czerpie Restauracja Wierzynek o prawie 80-letniej tradycji, słynąca ze wspaniałych wnętrz pełnych historii oraz wysublimowanego menu, które zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Każdy kto chciałby zakosztować luksusu i sprawdzić, co najlepszego do zaoferowania ma tradycyjna polska kuchnia o szlacheckim rodowodzie powinien wybrać się do Wierzynka. Na parterze znajduje się kawiarnia i czekoladziarnia, gdzie tak jak w dawnej manufakturze powstają luksusowe słodycze, praliny i czekolada, natomiast wyższe piętra to restauracja podzielona na kilka osobnych sal.

900_wierzynek.png

Międzymiastowa
Nowoczesny lokal w samym centrum miasta o bardzo bogatym i różnorodnym menu. Nowe i szybko zyskujące popularność miejsce, gdzie można zjeść doskonałe burgery i pizzę, rano delektować się pysznym śniadaniem i wyśmienitą kawą, a wieczorem przyjść na drinka lub spotkać się ze znajomymi przy piwie. Tutejsze menu jest bogate i każdy znajdzie coś dla siebie. Minimalistyczny, a jednocześnie elegancki i klimatyczny wystrój oraz duża ilość roślin, przywodząca na myśl tropikalne podróże sprawia, że można się tam doskonale zregenerować po trudach pieszych wędrówek i zwiedzania. Czas spędzany w tym miejscu zapamiętuje się na długo, bo staje się chwilą wytchnienia, pozwalając nabrać sił i humoru na dalszą wędrówkę. Nie sposób też nie wspomnieć o lokalizacji w centrum krakowskiego rynku – podczas posiłku czy pijąc piwo można patrzeć na tłumy przechodniów przemieszczające się po krakowskim bruku.

900_miedzymiastowa.png

Noworolski
Elegancka kawiarnia o tradycji sięgającej 1910 roku mieszcząca się w Sukiennicach, naprzeciwko kościoła Mariackiego, w przepięknych, secesyjnych wnętrzach, która w sezonie letnim dysponuje także stolikami na zewnątrz ustawionymi wzdłuż szeregu okien pod filarami sukiennic. Dawniej jedno z ulubionych miejsc krakowskiej elity goszczące regularnie wybitnych tutejszych artystów, malarzy, polityków i pisarzy. Współcześnie natomiast idealne miejsce na delektowanie się chwilą przyjemności przy kawie i deserze ze wspaniałym, ikonicznym krakowskim widokiem przed oczami. Ogródek Noworolskiego to jedno z najlepszych miejsc, by wysłuchać hejnału odgrywanego przez trębaczy z wieży Kościoła Mariackiego.

900_noworolski.png

Bull Pub
Chcesz poczuć się jak w brytyjskim klubie bez konieczności męczącej podroży? Nie ma sprawy – wystarczy wybrać się do Bull Pub! Niezwykle przytulny i elegancki wystrój, w którym meble, bar i inne elementy wyposażenia z ciemnego drewna zestawiono z ciemnoczerwonym welurem, wypolerowanym szkłem i miłymi dla oka wykładzinami. W menu znajdziemy zestawy śniadaniowe,  typowe barowe przekąski i szybkie dania takie jak frytki, nachos, tosty, kawałki pieczonego kurczaka, burgery oraz dania obiadowe. To idealne miejsce by spotkać się z kumplami i obejrzeć transmisje sportowe albo wybrać się na karaoke lub koncert na żywo.

900_bullpub.png

Zalipianki
Lokal o długiej historii należący do Ewy Wachowicz – zdobywczyni Miss Polonia oraz wicemiss świata. Pierwotnie była to kultowa kawiarnia, której nazwa nawiązywała do charakterystycznych zdobień ścian wykonanych przez artystki ludowe ze wsi Zalipie. Obecnie działający lokal został otwarty 30 grudnia 2017 roku, a w jego menu znajdują się wyjątkowe, autorskie przepisy Ewy Wachowicz. W Zalipiankach czeka nas uczta na talerzu i uczta dla oczu, bo ściany zostały ozdobione wyjątkowymi malowidłami, a których część to oryginalne, zalipiańskie dekoracje.

900_pod_jaszcurami.png

Klub pod Jaszczurami
Klub pod Jaszczurami to jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce. Rozpoczął swoją działalność w 1960 roku i szybko stał się kultowym miejscem spotkań, nie tylko młodzieży. To nie kawiarnia czy restauracja, lecz miejsce ściśle związane z kulturą, sztuką, muzyką i teatrem, ponieważ poza ofertą gastronomiczną w lokalu odbywają się koncerty, debaty polityczne, wieczory z poezją, pokazy filmów, dyskoteki, wystawy i inne imprezy. Od 2001 pieczę nad klubem sprawuje krakowski Instytut Sztuki, a Kraków dużo by stracił, gdyby to miejsce nagle zniknęło z jego mapy.

900_pod_jaszczurami.png

Shakers Club
Szukasz idealnej imprezy – Shaker nigdy nie zawiedzie! Świetna muzyka, pełen parkiet, muzyka, przy której nie można usiedzieć, bogata oferta różnorodnych alkoholi, drinków i piwa oraz oczywiście sympatyczna i bardzo sprawna obsługa. Jeśli najbardziej lubicie odpoczywać w tańcu to miejsce koniecznie musi się znaleźć na waszej liście zwiedzania. Lokal jest w samym centrum i zawsze można tam liczyć na dobrą zabawę, zarówno dla młodych, jak i nieco starszych gości – muzyczny klimat zmienia się w ciągu tygodnia, ale lokal jest bardzo popularny i zawsze jest tam z kim się bawić. To zdecydowanie najlepsze miejsce na party na mapie Krakowa – jeśli chcecie dobrze poimprezować jak na turystów w Krakowie przystało, to koniecznie musicie wybrać się do Shakers Club!

900_noworolski_rynek.png

A Wy jakie lokale najbardziej lubicie i polecacie w centrum Krakowa?