Automaty do zwrotu butelek to tylko wymówka

W Polsce od wielu lat funkcjonuje mechanizm opakowań zwrotnych. Jest nim butelka zwrotna po piwie. Chcecie dbać o środowisko i jednocześnie płacić mniej za piwo?

Nie są do tego potrzebne żadne zaawansowane rozwiązania, takie jak automaty zwrotu butelek. Wystarczy sprawdzić, czy sklep w którym kujecie piwo przyjmuje butelki zwrotne. Oto 4 najważniejsze rzeczy, które powinniście o nich wiedzieć.

  • Butelka zwrotna znacznie przewyższa butelkę bezzwrotną pod względem trwałości i wytrzymałości.
  • Jej ślad węglowy jest najniższy spośród opakowań jednostkowych w piwie.
  • Szkło, z którego jest wykonana, po jej uszkodzeniu lub zużyciu podobnie jak stłuczka szklana może być wykorzystane ponownie do produkcji kolejnych butelek.
  • Czyni to z butelki zwrotnej idealne opakowanie na piwo, które powinno stanowić pierwszy wybór dla świadomych konsumentów.

Butelka zwrotna jest lepsza niż jednorazówka
Butelka zwrotna jest grubsza i bardziej wytrzymała od butelek jednorazowych, ponieważ jest zaprojektowana tak, by używać jej wielokrotnie, maksymalnie aż 20 razy! Musi ona znosić podróże z i do browaru, przechowywanie, napełnianie płynem pod ciśnieniem i kapslowanie, a także niezbyt ostrożne obchodzenie się z nią w trakcie korzystania. Nic dziwnego, że butelka zwrotna jest mniej więcej dwukrotnie cięższa od tej bezzwrotnej, jej żywot jest też znacznie dłuższy – może być w obiegu nawet kilka lat, a nie zaledwie kilka dni lub tygodni jak ma to miejsce przy jednorazówkach. Jeśli o butelkę zwrotną dbamy zwracając ją do sklepu i wykorzystuje ona w pełni swój potencjał to pozwala zaoszczędzić aż 7 kilogramów szkła dzięki swojemu wielokrotnemu wykorzystaniu!

Już segregujesz szkło? Możesz zrobić jeszcze więcej!
Wybór szklanej butelki i następnie wyrzucenie jej do odpowiedniego kosza służącego selektywnej zbiórce odpadów to jedno z eko rozwiązań, jednak wcale nie najlepsze! Butelka zwrotna to jeszcze większa ulga dla środowiska, ponieważ stosowanie takiego opakowania w pierwszej fazie nie wymaga w ogóle składowania ani przetwarzania odpadów, ponieważ butelka jest tylko myta i dezynfekowana przed kolejnym napełnieniem, a w kolejnym kroku, gdy już się do tego nie nadaje, szkło, z którego jest wykonana, w 100% podlega recyklingowi.

Hutnictwo, w tym także wytwarzanie szkła i szklanych opakowań, to jedna z najbardziej energochłonnych branż w całej gospodarce. Nic dziwnego – do stopienia piasku w szkło, nawet z użyciem topników i dodatków, potrzebne są ogromnie wysokie temperatury, a proces ten jest dość skomplikowany, co powoduje, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest duża, bo piece muszą być bardzo mocno rozgrzane przez długi czas. Huty starają się maksymalnie zoptymalizować ten proces używając obrobionej już stłuczki szklanej zamiast pierwotnych surowców, ale pozwala to tylko na częściowe oszczędności. Najlepszy sposób na ograniczenie emisji jaki jest w naszym zasięgu to wybieranie butelek zwrotnych – wówczas ślad węglowy, którego wymagało wyprodukowanie butelki rozkłada się na wielokrotne jej użycie, co w efekcie znacząco go redukuje. Jedna butelka zastępuje 20 innych!

Butelka zwrotna jest ekonomiczna
Butelka zwrotna to rozwiązanie najbardziej korzystne pod względem finansowym zarówno dla kupujących piwo jak i dla browaru. Wprawdzie dla browaru zakup takiej butelki kosztuje więcej niż jednorazowej, ale ze względu na to, że może służyć nawet kilka lat jest to opłacalne. Podobnie dla nas – kaucja ponoszona podczas zakupów wraca do kieszeni przy zwrocie butelki. Piwo w zwrotnej butelce to sprytny sposób, by pić swój ulubiony napój nieco taniej niż ma to miejsce w opakowaniach jednorazowych. Kaucja zaś to najlepszy sposób na to, by butelki zwrotne trafiały tam gdzie powinny, czyli z powrotem do sklepów, a następnie do browarów. Motywacja ekonomiczna jest dla Polaków zdecydowanie najważniejsza – np. po podniesieniu w 2017 wartości kaucji z 35 do 50 groszy tylko w tym jednym roku Grupa Żywiec odzyskała 20 milionów butelek więcej! Jednak nadal wiele butelek zwrotnych przepada. Grupa Żywiec w tym samym raporcie informowała, że może to być nawet 100 milionów takich opakowań rocznie!

Butelka zwrotna jest wieczna
No dobrze, może nie sama butelka, ale szkło, z którego jest zrobiona :) Jeśli jest ono selektywnie zbierane, to stanowi dla hut szkła bardzo cenny surowiec, który może być wykorzystywany zamiast piasku do produkcji nowych butelek i innych opakowań. Stłuczka szklana może stanowić aż 80% zestawu szklarskiego, chociaż zazwyczaj niestety ten odsetek jest mniejszy, bo nie ma aż tak dużo stłuczki, którą można byłoby wykorzystać w procesie produkcyjnym. Stłuczka szklana nie zużywa się ani nie niszczy w kolejnych procesach obróbki i z tego względu jest traktowana jako materiał wiecznotrwały. To dlatego recykling szkła jest tak istotny, a szkło jako materiał opakowaniowy spełnia wymogi ekologiczne i może być jednym z filarów gospodarki obiegu zamkniętego.

Mamy nadzieję, że wykorzystacie tę wiedzę przy sklepowej półce podczas kolejnych piwnych zakupów!