20 najlepszych książek o piwie
W internecie znaleźć można mnóstwo informacji o piwie, jednak często są one wyrywkowe, niepełne lub odzwierciedlają poglądy autora artykułu. Dlatego każdy prawdziwy birofil powinien zainwestować w piwną biblioteczkę.
Oto nasz subiektywny przegląd świetnych książek o piwie. Dla ułatwienia podzieliliśmy nasze propozycje na kilka kategorii:
PRZEWODNIKI PO ŚWIECIE PIWA I OFERCIE SKLEPOWEJ
Piwa świata
Robert Jackson, David Kenning
Tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu! W czasach kiedy Polacy zachłysnęli się zagranicznymi alkoholami kupując francuskie wina i irlandzką whiskey, zwrócili oczy także w stronę światowego piwowarstwa, które ma wiele do zaoferowania. Książka ta to przewodnik po piwnym świecie, w którym znaleźć można ponad 350 piw wraz z ich zdjęciem oraz dokładnym opisem cech sensorycznych takich jak smak, aromat i wygląd! Prawdziwa gratka dla degustatorów!
Piwo
Pod redakcją Michaela Jacksona
Kolejna propozycja kultowa w naszym zestawieniu – dla wielu miłośników piwa była to pierwsza książka o piwie, z którą się zetknęli. Wydana w Polsce w roku 2009 wyprzedziła naszą piwną rewolucję i stanowiła odkrycie dla czytelników, niekiedy popychając ich do dalszych poszukiwań na własną rękę w piwnym świecie. Odpowiedzialny za powstanie tej książki Brytyjczyk Michael Jackson to prawdziwy piwny guru, koneser, degustator, znawca tego trunku. Uczyć się o piwie od niego to prawdziwy zaszczyt, nawet jeśli odbywa się to za pośrednictwem kart książki.
Piwa. Przegląd gatunków
Michael Jackson
Pozycja obowiązkowa na półce każdego miłośnika piwa szerzej znana pod angielskim tytułem
„Michael Jackson`s Pocket Guide to Beer”, który lepiej oddaje jej przekrojowy charakter i specyfikę przewodnika, który ma za zadanie pokazać wszystko to, co najlepsze w światowym piwowarstwie. Książka została wydana w 1994 roku, więc części opisywanych w niej piw nie da się już spróbować, serwujące je lokale czasem już nie istnieją, a prezentowane w książce etykiety niemal w każdym wypadku uległy zmianom, jednak dodaje to tej pozycji pewnego szczególnego, sentymentalnego uroku.
Piwo. Najlepsze piwa z polskich sklepów
Bartosz Senderek
oraz
Piwo. Leksykon Smakosza
Bartosz Senderek
Interesująca propozycja dla miłośników zdobywania wiedzy w praktyce ;) Książka zawiera opisy wyjątkowych i słynnych piw z różnych stron świata, które reprezentują sobą szczególny kunszt piwowarski, a także wybitne eksperymenty naszych, rodzimych piwowarów, gównie z niewielkich browarów rzemieślniczych. Ze względu na fakt, że książka pierwotnie wydana została w roku 2015, obecnie stanowić może interesujące podsumowanie osiągnięć piwnej rewolucji w tamtym czasie, a jednocześnie ważny drogowskaz podczas zwiedzania piwnego świata. Niestety nie wszystkie piwa znajdujące się w tej książce są nadal dostępne w sprzedaży.
Browary w Polsce. Przewodnik
praca zbiorowa
Aktualna propozycja dla tych, którzy lubią łączyć podróże po Polsce z degustacją piwa, zwiedzaniem browarów i poznawaniem piwnej historii. Wydana w 2019 roku książka zawiera dokładne informacje o ponad 200 browarach zlokalizowanych na terenie naszego kraju, wraz z informacjami o możliwości noclegu, zwiedzania czy zakupach piwa na wynos – dzięki tym praktycznym informacjom łatwiej będzie zaplanować piwne podróże. Atrakcyjna szata graficzna, ładne wydanie w twardych okładkach i duża ilość fotografii sprawiają natomiast, że to doskonały pomysł na prezent!
O PIWIE W OGÓLE I W SZCZEGÓLE
Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka
Tomasz Kopyra
„Tomasz Kopyra z blogu blog.kopyra.com” to najbardziej barwna osobowość polskiej sceny piwnej. Ten piwny specjalista, degustator i krzewiciel kultury piwnej od lat na swoim blogu oraz kanale na YouTube dzieli się piwnymi ciekawostkami i sekretami, recenzuje piwne premiery, relacjonuje piwne wydarzenia, a także uczy w jaki sposób uwarzyć piwo we własnym domu. Jak wskazuje sam tytuł książka Tomka to kompendium piwnej wiedzy, pigułka, którą musi przyswoić każdy szanujący się piwosz, by nie strzelić gafy podczas degustacji lub podczas wizyty w multitapie. Książka zawiera więc informacje o surowcach, z których powstaje piwo, sposobach jego produkcji i degustacji, a także liczne anegdoty, ciekawostki, mity i łyk piwnej historii na dokładkę. To przekrojowa publikacja, którą z pewnością warto mieć w swojej piwnej biblioteczce.
Ilustrowany leksykon piwa
Leszek Rum
A gdyby tak w zamian za każde wypite piwo przeczytać jedno hasło… Jakże przyjemnie byłoby motywować się w ten sposób do przyswajania nowej wiedzy, poszerzenia zakresu piwnych pojęć oraz terminologii związanej z procesem produkcyjnym! Trudno byłoby przeczytać tę pozycję od deski do deski, stanowić ona jednak będzie doskonałe źródło wiedzy gdy natrafimy na swojej piwnej drodze na nowy, nieznany styl lub niezrozumiałe słowo. Doskonała lektura dla pasjonatów nieustannie poszerzających swoje piwne horyzonty.
Piwo i dobre jedzenie
Janusz Palikot
Jedna z najnowszych pozycji na liście – książka wydana w lipcu 2020 roku! Napisana przez człowieka, którego większość czytelników kojarzy jako polityka, a zaledwie garstka jako właściciela browaru, którzy odkupił Tenczynek od Marka Jakubiaka w 2018 roku. Nic więc dziwnego, że wydana właśnie przez Janusza Palikota książka jest pieśnią pochwalną na temat piwa rzemieślniczego warzonego z pasją przez piwowarów w niewielkich browarach. Ciekawsze jednak wydaje się, że dodatkiem do tego przekazu jest… książka kucharska z wegetariańskimi przepisami!
WARZENIE PIWA W DOMU
Twoje domowe piwa. Przepisy dla wszystkich stylów
Davide Bertinotti, Massimo Faraggi
Jeśli potrzebujesz dobrych piwnych receptur, to może być książka dla ciebie – autorzy zebrali w niej niemal 100 wybitnych przepisów na piwa w różnych stylach, które w ostatnich latach zostały nagrodzone w konkursach piwowarstwa domowego organizowanych przez stowarzyszenia MoBI (Movimentoo Birrario Italiano) oraz Unionbirrai we Włoszech. Każdy styl piwny zawiera swoją metrykę przygotowaną na podstawie wytycznych BJCP (Beer Judge Certification Program), a także mniej lub bardziej wierne, ale zawsze wyjątkowe interpretacje tych zapisów przez kreatywnych piwowarów.
Domowe piwo. Podręcznik początkującego piwowara
Adrian Banachowicz
Pierwsza książka na początek piwowarskiej przygody? Pozycja Adriana Banachowicza sprawdzi się doskonale! To książka, która powinna być dokładana do każdego zestawu „Początkujący Piwowar” albo „Moje pierwsze piwo domowe” skomponowanego przez dowolny sklep z surowcami i sprzętem przeznaczonym dla piwowarów domowych. Oczywiście mniej dociekliwym wystarczy sama instrukcja użycia poszczególnych elementów, bez żadnego dodatkowego wyjaśnienia, jednak dzięki tej książce przygoda z piwowarstwem ma szansę zostać z nami na dłużej – zamiast ścisłego wykonywania poszczególnych kroków instrukcji wiemy z czego one wynikają i czemu służą, a to otwiera szerokie pole do dalszych własnych eksperymentów.
Domowe warzenie piwa
Richard Lehrl
Książka, którą kojarzy każdy piwowar. Wielokrotnie wznawiana i dodrukowywana stanowi dobrą podstawę do rozpoczęcia przygody z piwowarstwem domowym na poważnie. Książka napisana została przez doświadczonego piwowara domowego i zawiera solidną dawkę sprawdzonej w praktyce wiedzy. Dzięki tej pozycji warzenie piwa we własnej kuchni staje się przyjemnością, a jakość wyrobów domowego browaru nie ustępuje wcale piwom dostępnym w sklepach, a niekiedy nawet je przewyższa.
PIWO Z HISTORIĄ W TLE
Polskie piwo. Biografia. Historia lekko podchmielona
Marcin Jakub Szymański
Tym razem autor przygląda się polskiemu piwu oraz całej gałęzi przemysłu, która zajmuje się jego produkcją, z perspektywy historycznej. Kiedy i w jaki sposób powstała? Jak zmieniała się i ewoluowała na przestrzeni wieków? W jaki sposób wpływała na historię Polski i Europy i jak zawirowania na arenie dziejów wpływały na nią? Odpowiedzi na te pytania oraz znacznie więcej znajdziecie na kartach tej książki napisanej lekkim językiem i prowadzącej miłośników piwa za rękę przez zakurzone archiwa zawierające dziejowe tajemnice z piwem w roli głównej.
Piwa historie niezwykłe
Przemysław Wiśniewski
Piwny przewodnik historyczny zawierający aż 350 pozycji, co dumnie głosi napis na okładce. Wśród nich znalazły się nie tylko konkretne produkty dostępne na rynku, ale także niezwykłe browary, czy wyjątkowe piwne miejsca i lokalizacje takie jak puby czy piwiarnie. Zaletą tej pozycji jest jej unikalność – przytaczane tu historie i ciekawostki trudno jest znaleźć w innych publikacjach. Książka podzielona jest na niedługie rozdziały, z których każdy koncentruje się na jakimś temacie związanym z piwem, niekiedy jest to konkretna lokalizacja, innym razem styl piwny, a czasem jakaś wybitna postać związana z piwem i piwowarstwem. Jest to raczej przewodnik po ciekawostkach i niezwykłościach piwnego świata niż rzetelna literatura historyczna, nie odbiera to jednak w żaden sposób przyjemności z czytania.
Spieniona historia Europy. 24 pinty, które nawarzyły piwa
Juha Tahyanainen, Mika Rissanen
24 piwa i 24 historie o tym, jak i dlaczego wpływało ono na bieg historii w Polsce i Europie. Żywiec, Guinness czy Carlsberg stanowić mogą wspaniałe tło dla opowieści o postępie naukowym, rodach szlacheckich czy wojnach zmieniających codzienność wielu ludzi. Książka ta to historia przemian gospodarczych, kulturalnych, ekonomicznych i technologicznych, jakie przeszła Europa, a wraz z nią piwowarstwo w ciągu minionych wieków. Nie pozostaje nic innego jak tylko nalać sobie odpowiedniego piwa i zabrać się za lekturę!
Podchmielona historia Warszawy
Piotr Wierzbicki
Warszawa związana jest z piwem od wieków – nie bez powodu w samym centrum miasta możemy znaleźć ulicę Piwną, której historia sięga co najmniej XV wieku, czy Chmielną, po której codziennie spacerują tłumy. Wraz z autorem wyruszamy w podróż w czasie i przestrzeni obserwując rozwój rzemiosła piwowarskiego od czasów średniowiecznych cechów aż po XX-wieczne zakłady przemysłowe i piwną rewolucję początków XIX wieku. Po drodze poznajemy wyjątkowych ludzi związanych z warszawskim piwowarstwem, dowiadujemy się jak zmieniały się piwne trendy w stolicy oraz śledzimy unikalną kulturę picia piwa charakterystyczną dla Warszawy. Jeśli mieszkasz na Mazowszu i lubisz piwo ta książka to lektura obowiązkowa!
TECHNOLOGIA I PRZEMYSŁOWA PRODUKCJA PIWA
Browarnictwo
Władysław Dylkowski
oraz
Technologia browarnictwa
Władysław Dylkowski, Tadeusz Gołębiowski
Podręczniki dla techników oraz szkół wyższych zawierające ogrom praktycznej wiedzy dotyczącej technologicznych aspektów produkcji słodu, a także wszystkich etapów powstawania piwa w browarze. Każda z tych książek to kilkaset stron wypchanych wiedzą po brzegi i nawet jeśli kilka szczegółów uległo z czasem zmianom czy dezaktualizacji, to podstawa procesu powstawania piwa jest niezmienna od wieków, podobnie jak dość stałe są podstawowe aspekty techniczne produkowania piwa w browarze. To z pewnością jedna z lektur obowiązkowych dla wszystkich, który choć w odległej przyszłości planują przejść drogę od piwowara domowego do zawodowego. Spojrzenie na swoje hobby z całkiem nowej, przemysłowej perspektywy pozwoli uniknąć wielu błędów i rozczarowań!
Piwowarstwo
Michael J. Levis, Tom W. Young
Kolejna pozycja przygotowująca raczej do zawodowych niż amatorskich związków z warzeniem piwa – ważna pozycja w biblioteczce każdego ambitnego piwowara, niezależnie od skali działania. Przedstawione zostały w niej wiele zagadnień związanych z biotechnologią, mikrobiologią i chemią na co dzień stosowanych przy produkcji piwa w browarach, bardzo szczegółowe informacje o słodzie, chmielu i drożdżach wykorzystywanych w piwowarstwie, a także dodatkowe informacje o jakości oraz smaku piwa, jego rozlewie i dystrybucji.
Technologia piwa i słodu
Wolfgang Kunze
Ostatni z podręczników na naszej liście – tym razem wyjątkowo szczegółowy i dokładny, zajmujący się jeszcze mniejszym wycinkiem wiedzy z dziedziny piwowarstwa niż pozycje proponowane przez nas dotychczas. To książka dla zawodowców, którzy w literaturze popularnonaukowej, ani książkach hobbystycznych nie mają czego szukać, bo sami mogliby takie pisać. Znajdziecie w niej po prostu wszystko co związane z jęczmieniem i jego obróbką na potrzeby browarów, a także wszelkie niuanse związane z specyfiką procesu produkcji piwa. Ta książka to ponad 700 stron wypchanych po brzegi piwowarską wiedzą i doświadczeniem – pozycja obowiązkowa dla zawodowych piwowarów i wszystkich osób, które wiążą swoją drogę zawodową z browarnictwem.
A Wy co byście dodali jeszcze do tego zestawienia? Jakiej waszej ulubionej książki o piwie zabrakło na naszej liście?