World Beer Cup 2016

To pod wieloma względami rekordowy konkurs! Niemal 6600 piw zaklasyfikowanych do 96 różnych stylów, zgłoszonych przez ponad 1900 browarów z 55 krajów i ocenianych przez ponad 250 sędziów.

O kondycji branży piwowarskiej na świecie wiele powiedzieć może fakt, że w ciągu ostatnich 2 lat liczba zgłoszonych piw zwiększyła się niemal o 40%, a w porównaniu do edycji 2010 zgłoszonych piw jest aż dwa razy więcej, a w porównaniu do edycji 2004 ponad czterokrotnie więcej!  Równie dynamicznie rośnie liczba browarów, które stają do konkursu – w roku 2016 było ich 1907, natomiast w roku 2004 zaledwie 393. Liczba ocenianych piwnych stylów rośnie z każdym rokiem, podobnie jak liczba browarów i krajów biorących udział w tej imprezie. To prawdziwe święto różnorodności!

Konkurs World Beer Cub, ze względu na swoją skalę, globalny charakter i rangę nagród w piwowarskim świecie nazywany jest piwną olimpiadą. Co ciekawe archiwalne dane dostarczają nam materiału do bardzo interesujących obserwacji. Widać jak na dłoni, że piwna rewolucja przekroczyła już granice USA i rozprzestrzeniła się po świecie – nie bez powodu najpopularniejszymi kategoriami są American-Style India Pale Ale (275 zgłoszeń), Imperial India Pale Ale (181 zgłoszeń) oraz American-Style Pale Ale (167 zgłoszeń) kojarzone jednoznacznie z piwną nową falą. Liczby te robią wrażenie, zwłaszcza jeśli porównamy je ze średnią liczbą zgłoszeń dla poszczególnych kategorii, która w roku 2016 wyniosła 69. Najmniej popularnymi kategoriami konkursowymi okazały się Fresh or Wet Hop Ale (zaledwie 10 zgłoszeń!), Pumpkin Beer (25 zgłoszeń) oraz Historical Beer (27 zgłoszeń).

W tym roku w Filadelfii nie zabrakło polskich akcentów – do konkursu stanęły 4 polskie browary (Browar Bednary, Fortuna, Browar w Grodzisku i Ursa Maior) zgłaszając łącznie 8 piw, a wśród sędziów znalazło się 4 Polaków.

Tegoroczna gala wręczenia nagród World Beer Cup odbyła się w Filadelfii 6 maja 2016 roku, jako ukoronowanie kilkudniowego piwnego święta przeznaczonego dla profesjonalistów – ogromne targi branży piwowarskiej, które zaczęły się 3 maja to jedne z największych i najważniejszych tego typu w USA. W tym roku w kategorii pubów nagrodzono Beachwood BBQ & Brewing z Long Beach oraz 12Degree Brewing z Louisville, natomiast spośród browarów nagrody odebrały: Miller Brewing Co., Brewery Ommegang, Noble Ale Works, oraz Arch Rock Brewing Co.

Pełne wyniki dla poszczególnych stylów dostępne są na stronie World Beer Cup (PDF) – dla birofila spragnionego nowości może to być świetny przewodnik pozwalający spróbować bardzo zróżnicowanych piw, których jakość oraz stojący za nimi kunszt piwowarski potwierdzili niezależni eksperci.