Prezenty dla początkującego birofila

Święta coraz bliżej, a wraz z nimi nieubłaganie nadchodzi dylemat znany każdemu - co kupić bliskim pod choinkę? Jeśli znacie kogoś, kto właśnie zaczyna przygodę z piwem, to powinniście przeczytać wpis do końca ;)

Chcecie zarazić kogoś swoją miłością do piwnego rzemiosła i różnorodności? A może ktoś z Waszych bliskich niedawno złapał piwnego bakcyla i jeszcze nie zdążył zebrać podstawowego, niezbędnego wyposażenia? A w końcu może znacie kogoś, kto po prostu lubi piwo i nie obchodzą go (lub jej) uczone dysputy nad przewagą jednego stylu nad innym? Oto lista podpowiedzi, które pozwolą Wam trafić w ich gust. 

800_800_rekawica.png

Piwne akcesoria i gadżety
Piwne akcesoria zawsze się przydadzą! Może być to początek kolekcji lub po prostu zabawny przedmiot, który rozśmieszy i jednocześnie się przyda. Do tej pojemnej kategorii można wrzucić wszystko, co ozdobione jest motywem piwa – w zależności od charakterystyki obdarowywanego może to być krawat, spinki do mankietów, a także skarbonka czy piwny obrazek lub tematyczna grafika.

800_800_karta.png

Drugą dużą grupą są akcesoria utylitarne, bezpośrednio związane z piwem, które zawsze się przydadzą – uniwersalnym prezentem są otwieracze, które mogą nawiązywać do innych pasji osoby, która je otrzyma, czy estetyczne pojemniki i skrzynki pozwalające przechowywać piwne skarby. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli drewniane pudełka i skrzynki dostępne w marketach budowlanych oraz sklepach ogrodniczych :)

800_800_czapka.png

Oczywiście można również sięgnąć po akcesoria imprezowe, chociaż to dobra opcja przede wszystkim dla  piwoszy, a mniej dla briofilów – piwne kaski, pasy na puszki lub butelki albo kabura pozwalająca ukryć trunek przed innymi w bezpiecznym miejscu z pewnością wywołają uśmiech u miłośników piwa i imprezowania!  

 

Piwne koszulki

Piwne koszulki to kategoria bardzo pojemna i zróżnicowana – współcześnie to bardzo fajny i prosty sposób, by pokazać swoje piwne zaangażowanie oraz zainteresowania związane z tym trunkiem.

800_800_koszulki_(1).png

Do wyboru jest sporo – począwszy od koszulek dość często spotykanych podczas jarmarków i festynów, nawiązujących zazwyczaj bardziej do ilości niż jakości, aż po koszulki firmowane przez piwnych ekspertów, często bardzo hermetyczne i zrozumiałe dla wąskiej grupy specjalistów.

800_800_koszulki_czarna.png

Do tego dochodzi oferta browarów, zwłaszcza rzemieślniczych, które często oferują koszulki jako dodatkowy środek promocji swoich wyrobów.

 

Zestaw szkła do różnych rodzajów piwa

Dla birofilów rozpoczynających swoją przygodę z odkrywaniem piwnego bogactwa stylów, aromatów i smaków jednym z najlepszych prezentów będzie zestaw kilku różnych szkieł, w których będzie można właściwie degustować różne piwa. Podstawowym zestawem są – pokal (z nóżką), kufel (z uchem) oraz szklanka (bez nóżki i bez ucha), lecz warto bardziej się wysilić i sięgnąć po ciekawsze i bardziej przydatne szkła.

800_800_szklo.png

Zamiast zwykłej szklanki lepiej zdecydować się na grubościenny shaker lub interesujący nonic pint, który doskonale leży w dłoni, zamiast standardowego pokala sięgnąć po ozdobny goblet, degustacyjne teku lub szkło w kształcie kieliszka do brandy (Brussels), pozwalające podgrzewać trunek ciepłem dłoni dla lepszego wydobycia aromatów, a zamiast standardowej szklanki wybrać elegancki tulip lub którąś z wysokich i smukłych szklanek szczególnie polecanych dla piw pszenicznych. Czasem można trafić na zestawy szkła sygnowane przez konkretny browar, np. Browar w Żywcu, jednak jest to dość rzadkie i najprawdopodobniej trzeba będzie jednak samemu go skompletować.

 

Zestaw różnych piw lub zestawy prezentowe

W zależności od naszej znajomości piwa, a także wiedzy o preferencjach obdarowywanego możemy sięgnąć po gotowe zestawy prezentowe i tematyczne oferowane przez browary lub samodzielnie przygotować własną propozycję. Tutaj może ponieść nas fantazja i jeśli piwo jest także naszą pasją, możemy przygotować naprawdę niecodzienny zestaw, np. z konkretnego kraju lub regionu.

800_800_piwa.png

Przewagą gotowych zestawów jest fakt, że często zawierają one poza samymi piwami także uniwersalne szkło dobrej jakości, które potem może towarzyszyć birofilowi w jego dalszych piwnych przygodach.

 

Piwna wycieczka i zwiedzanie browaru

Początkujący birofile i miłośnicy piwa dopiero zaczynający przygody w piwnym świecie zazwyczaj nie mają jeszcze na swoim koncie takiego doświadczenia, a może być ono bardzo ciekawe i pouczające.

800_800_muzeum.png
800_800_browar.png

Jeśli chodzi o Polskę, z pewnością warto wybrać się do Muzeum Browaru w Żywcu, jeśli budżet jest większy można zaszaleć i wybrać się gdzieś dalej, to warto podróżować do Czech, Niemiec, Belgii, Holandii czy na Wyspy Brytyjskie i do Irlandii, które to kraje słyną ze swojej miłości do piwa oraz unikalnej kultury z tym związanej.

800_800_festiwal.png

W kolejnym odcinku naszej serii świątecznej przedstawimy pomysły na prezent dla zaawansowanych birofilów, których trudno jest już czymś zaskoczyć a ich piwne kolekcje mają już spore rozmiary