Leżajski Full

Lato to czas wielkich festiwali muzycznych. W minionym tygodniu zakończyła się m.in. kolejna edycja Festiwalu w Jarocinie. Czy wiecie, że to właśnie podczas tego festiwalu narodziła się jedna z najbardziej znanych piosenek o piwie?

W 1987 r. kultowy zespół Wańka-Wstańka &The Ludojades po raz pierwszy przed ogromną rzeszą młodych ludzi wystąpili z późniejszym przebojem Leżajski Full!

Jak większość wielkich festiwali, Jarocin zaczynał od kameralnej imprezy zorganizowanej przez Jacka Chudzika. W ciągu kilku lat urósł do rozmiaru największego festiwalu rockowego ówczesnego bloku wschodniego. Przez władze opisywany był jako impreza młodych gniewnych, jednak dla młodzieży był odskocznią od szarej PRL-owskiej rzeczywistości. Dzięki niemu można było zaznać odrobinę wolności nie tylko ubioru, ale także słowa. Na festiwalu pojawiały się młode, nieznane zespoły, a jarocińska scena była dla nich przepustką do ogólnopolskiej sławy, grano tam punk, rocka, heavy metal, bluesa, reggae.

W 1987 roku na alternatywnej scenie debiutowała grupa Wańka Wstańka and The Ludojades, swoim utworem Leżajski full podbiła serca publiczności. Satyryczny i rozrywkowy charakter piosenki rozładował napięcie na festiwalu a inne „kawałki” zespołu miały w sobie charakterystyczną nutę niosącą przemiany lat 80-tych.

Beztroski „Leżajski full” składający się z kilku słów wykonany był na melodię najpopularniejszej na świecie peruwiańskiej piosenki „El condor pasa”, w bardziej punk-rockowym brzmieniu, został okrzyknięty hitem tamtego festiwalu.

Najlepsze piwo to leżajski full
Gul gul gul, gul gul gul
Leżajski full, gul gul

Takiego piwa nie pił nawet król
Gul gul gul, gul gul gul
Leżajski full, gul gul

Pomimo tego, że Krzysztof Bara, Piotra Liszcz, Janusz Gajewski,  Paweł Tauter i Wojtek Trześniowski nie zostali zwycięzcami imprezy, z miejsca stali się bardzo popularni.. Ich “Leżajski full” rozbrzmiewał w Rozgłośni Harcerskiej, a zapis koncertu rozprowadzany był na kasetach pt. “In Concert Live In Jarocin ’87”. Przez kolejny rok przebój grany był na wszystkich ważniejszych scenach rockowych w Polsce, dzięki niemu zespół miał możliwość stworzenia materiału na swoją pierwszą kasetę.

Kultowy Full Leżajsk, opiewany przez Wańkę Wstańskę produkowany był od 1978 roku wraz z rozpoczęciem działalności Browaru w Leżajsku. Krystalicznie czysta woda, nowoczesne technologie produkcji i wysoka jakość produktów spowodowały, że piwo leżajskie było jednym z najlepszych w Polsce.

Dziś Browar w Leżajsku idzie z duchem czasu. Oprócz Leżajska Pełnego, które ma wierne grono wielbicieli, od tego roku regionalny browar oferuje pod swoją marką dwie nowości: Leżajsk Chmielowe, chmielone na zimno, leżakujące w poziomych tankach w ciekawej, zielonej butelce oraz Leżajsk Pszeniczne Klarowne!

Pijąc piwo z Leżajska niejednemu Polakowi zakręci się łezka w oku i zapewne wrócą wspaniałe wspomnienia z lat młodości. Nowości z Leżajska będzie można spróbować podczas różnych wydarzeń w regionie. Warto śledzić profil https://www.facebook.com/lezajskpiwo