Zielone w Leżajsku

Dla piwnych odkrywców browar w Leżajsku przygotował w tym sezonie nie jedną, lecz aż dwie nowości - w czerwcu do sklepów trafią zielone butelki, a w nich Leżajsk Chmielowe Pils oraz Leżajsk Pszeniczne Klarowne.

Regionalny browar w Leżajsku rozszerza swoją ofertę - od czerwca na rynku dostępne będą dwa nowe warianty piw tej marki. Z jednej strony nawiązują one do lokalnej tradycji piwowarskiej sięgającej na ziemi leżajskiej czasów króla Zygmunta Starego, z drugiej korzystają z niezwykle dogodnej lokalizacji w jednym z najmniej zurbanizowanych i najczystszych regionów Polski.

Nowy Chmielowy Pils to ukłon w stronę natury - piwo chmielone jest na zimno z wykorzystaniem unikalnych poziomych tanków fermentacyjnych. Pozwala to na równomierne dojrzewanie piwa w całej jego objętości oraz wydobywa pełnię smaku i aromatu. Chmiel do piwa można dodawać w różny sposób, jednak to właśnie chmielenie na zimno powoduje, że jest on bardziej wyczuwalny zarówno w smaku, jak i w zapachu. Jest to metoda wymagająca dłuższego leżakowania, lecz efekt finalny jest warto oczekiwania.

 

lezajsk_butelka_przeniczne_chmielone.png

 

Leżajsk Pszeniczne Klarowane to z kolei dowód na to, że weizen wcale nie musi być mętny! Piwo na pierwszy rzut oka nie różniące się od innych zaskakuje już przy pierwszym łyku! Podobnie jak Leżajsk Chmielowy Pils, także to piwo leżakowane jest w poziomych tankach fermentacyjnych, które pozwalają wydobyć z trunku to, co najlepsze. Ze względu na procesy filtracyjne, nadające wyjątkową przejrzystość, jest ono delikatne w smaku i nie wywołuje uczucia pełności. Lekko kwaskowy smak doskonale gasi pragnienie, więc idealnie nadaje się na upalne dni, które wkrótce nadejdą. To interesująca propozycja dla tych, którzy cenią wyjątkowy smak i aromat, lecz nie przepadają za intensywną, chmielową goryczką.

Oba piwa dostępne będą w ogólnopolskiej dystrybucji, więc spróbować ich będą mogli miłośnicy piwa w całym kraju. Które wybierzecie?