Minibrowar Stara Zajezdnia

Status

Funkcjonuje

http://www.starazajezdniakrakow.pl

Adres

Świętego Wawrzyńca 12, 31-060 Kraków

Zabytkowa hala byłej zajezdni tramwajowej, stylowy mur pruski oraz oczywiście świetne piwo, warzone według starych, pilzneńskich receptur. To wszystko czeka na miłośników złotego trunku i oryginalnych wnętrz w Minibrowarze Stara Zajezdnia w Krakowie.

Budynek ma za sobą kawał historii – zgodnie z nazwą, na początku był zajezdnią dla tramwajów, aż do lat 60-tych XX wieku. Gdy rozbudowano sieć tramwajową w Krakowie, zdecydowano się na budowę nowej zajezdni, a stara straciła na znaczeniu. Gdy zlikwidowano torowisko, zabytkowy budynek pełnił rolę magazynów i warsztatów autobusowych. Przez wiele lat, aż do 2007 r., w starej zajezdni był gokartowy motodrom, to tam m.in. Robert Kubica rozwijał swój talent. Od 2012 r. w hali budynku mieści się minibrowar i restauracja.

W Starej Zajezdni piwo warzone jest ręcznie na podstawie starych receptur, które używane były na początku produkcji piwa dolnej fermentacji w Pilźnie. Zazwyczaj można tu się napić kilku rodzajów piw dolnej fermentacji np. jasne, ciemne, miodowe czy pszeniczne, w ofercie pojawia się także jasne ale. Warto jednak wybrać się tam kilkukrotnie by zasmakować sezonowych piw np. jabłkowego, śliwowego czy imbirowego serwowanego zimą.

Ciekawą propozycją jest piwo pszeniczne górnej fermentacji o charakterystycznej, delikatnej barwie z egzotycznym posmakiem bananów i suszonych fig. Często podawane jest z cząstką cytryny, która podkreśla smak i aromat piwa. Dla osób lubiących lekko kwaśny smak jabłek, polecane jest piwo do którego w trakcie warzenia dodawany jest naturalny sok, pochodzący z różnych odmian jabłoni. Bez cukru, ale za to na miodzie lipowym, warzy się piwo miodowe, w którym wyczuwalna jest wyraźna goryczka i kwiatowy aromat nektaru.

Miłośnicy złotego trunku, którzy nie lubią gwaru i ścisku w pubach, powinni wybrać się do Starej Zajezdni – to przestronny lokal i miejsca tam nie zabraknie nawet, gdy klientów jest bardzo dużo!