Muzeum Ziemi Leżajskiej
Znajduje się w nim jedyna na Podkarpaciu stała ekspozycja browarnictwa, która pokazuje historię piwa na świecie i w regionie.
Muzeum Ziemi Leżajskiej ma swoją siedzibę w zabytkowym XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim, ale obejmuje kilka obiektów na terenie Leżajska. Muzeum powstało z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Leżajsku w przejętym od miasta w 2004 roku zespole Dworu Starościńskiego. Cały zespół budynków dzięki funduszom z Unii Europejskiej poddano gruntownej renowacji i rewaloryzacji i od stycznia 2008 roku zostało oddane do użytku zwiedzającym.
Muzeum posiada trzy stałe ekspozycje:
– Ekspozycję Browarnictwa
– Ekspozycję Etnograficzno-Zabawkarską
– Ekspozycję Historyczną Ziemi Leżajskiej.
Jednak działalność Muzeum Ziemi Leżajskiej to nie tylko wystawy stałe. Prowadzone są również wykłady, projekcje filmowe oraz seminaria popularnonaukowe. Warte docenienia są też wystawy czasowe. Ważną częścią aktywności muzeum stanowi działalność edukacyjna, w ramach której prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska
To jedna z trzech stałych ekspozycji w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Promuje lokalną wytwórczość, gromadząc charakterystyczne dla tego rejonu eksponaty z nią związane. Większość wystawy stanowią tradycyjne zabawki drewniane, zachwycając zwiedzających swoją formą, feerią kolorów i kształtów. Ciekawostką jest to, że Leżajsk był jednym z trzech najważniejszych ośrodków zabawkarskich w Polsce. Tradycja robienia drewnianych zabawek była przekazywana z pokolenia na pokolenie, a współcześnie by nie zaginęła całkowicie muzeum organizuje specjalne warsztaty przy okazji prezentując też najciekawsze leżajskie rękodzieło. Najbardziej charakterystyczną zabawką regionu jest ptak klepak, który był symbolem Podkarpacia podczas EXPO w Hanowerze. Oprócz zabawek na ekspozycji prezentowane są bibułkowe kwiaty i wiszące słomkowe pająki, zaś eksponaty regionalne z I poł. XX w. tworzą część etnograficzną wystawy.
Ekspozycja Browarnictwa
Wystawa znajduje się jednej z oficyn Dworu Starościńskiego i pokazuje historię browarnictwa światowego, eksponaty związane z piwowarstwem oraz proces produkcji piwa. Ekspozycja nawiązuje do regionalnej tradycji piwowarskiej, sięgającej XVI wieku. Dawny browar znajdował się właśnie na terenie obecnego zespołu Dworu Starościńskiego.
Decyzję o otworzeniu tej wystawy jako ekspozycji stałej podjęto na przełomie 2007 i 2008 roku. Wśród eksponatów związanych z historią piwowarstwa znajdują się kufle, etykiety, gadżety oraz nagrody które zdobył Browar Leżajsk. Większość z nich przekazał muzeum leżajski birofil Adam Dąbek, który pracował w browarze jako piwowar przez ponad 35 lat. Zainteresowaniem cieszą się też projekcje filmowe przedstawiające historię warzenia piwa oraz lokalnego browaru.
Najstarszym eksponatem na wystawie browarnictwa jest potężny silnik parowy z 1897 roku, który trafił do Leżajka z Amsterdamu jako prezent od Heinekena. Podczas zwiedzania ekspozycji można zobaczyć jak działał, dzięki podłączonemu do niego obecnie silnikowi elektrycznemu. W maju 2020 roku zakończono modernizację wystawy. Uporządkowano tematycznie całą kolekcję oraz pomalowano ściany zgodnie z paletą barw marki Leżajsk Pełne.
Zwiedzanie ekspozycji odbywa się z przewodnikiem i trwa ok. 40 minut.
Ekspozycja Historyczna Ziemi Leżajskiej
Wystawa zajmuje główny budynek Muzeum – Dwór Starościński. Zmodernizowana jesienią 2017 roku zachwyca zwiedzających najnowszymi trendami i technologiami. Eksponaty uporządkowano chronologiczno-tematycznie co pozwala na zapoznanie się z historią miasta i regionu.
Godziny otwarcia i ceny
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w lecie (od czerwca do sierpnia) od poniedziałku do piątku od 8 do 16 (w poniedziałki do 18), a w weekendy od 10 do 16. W pozostałych miesiącach muzeum jest nieczynne w soboty. Warto zaplanować wizytę w muzeum pamiętając o tym, że ostatnie wejście na pojedynczą ekspozycję odbywa się 60 minut przed zamknięciem muzeum, a jeśli ktoś planuje kompleksowe zwiedzanie muzeum ostatnie wejście trzeba zaplanować na 120 minut przed zamknięciem.
Zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych możliwe jest z karnetem który kosztuje 15 zł (ulgowy 10 zł), zaś zwiedzanie wyłącznie wystawy Browarnictwa Leżajskiego to koszt 10 zł (ulgowy 6 zł). W poniedziałki muzeum oferuje bezpłatny wstęp dla turystów indywidualnych. Dla grup zorganizowanych dostępny jest także przewodnik.
Plac przed Dworem Starościńskim jest udostępniony bezpłatnie dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum.
—
Fotografie: Muzeum Ziemi Leżajskiej.