Browary Warszawskie

Status

Historyczne

Adres

Browary Warszawskie, Haberbusch i Schiele ul. Grzybowska 58/70, 00-844 Warszawa

W 1846 roku w historii warszawskiego piwowarstwa pojawiają się Błażej Haberbusch i Konstanty Schiele. Kupują oni za pieniądze teścia browar Schöffer i Glimpf przy ul. Krochmalnej i zaczynają warzyć piwo.

Firma szybko zyskuje na znaczeniu i staje się jednym z najważniejszych w stolicy producentów piwa, dzięki doskonałej jakości produktów oraz sponsorowaniu ogródków piwnych zachęcających Warszawiaków do ich konsumpcji. W 1899 roku przedsiębiorstwo zyskuje status największej firmy produkującej piwo na terenie zaboru rosyjskiego.

700_browary_warszawskie_mistinguett_1936.png

Maj 1936 roku, francuska gwiazda i aktorka rewiowa Mistinguett (Jeanne Bourgeois) przyjeżdża na gościnne występy do Warszawy wywołując sensację. W trakcie pobytu reklamuje firmę produkującą piwo „Haberbusch i Schiele”. Fotografia wykonana przez Mariana Fuksa.

Niestety, podczas I wojny światowej większość budynków została zburzona, a z trudem odbudowany browar ponownie legł w gruzach w trakcie bombardowania podczas Powstania Warszawskiego.

700_browary_warszawskie_marszalkowska.png

Skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi w Warszawie (1937-1939). Na gmachu budynku widoczna reklama „Porter – piwo i wódki Haberbusch i Schiele”. Ulicą jedzie tramwaj linii „8”.

Po wojnie nastąpiła nacjonalizacja i w 1954 roku, już jako przedsiębiorstwo państwowe, znów zaczęto warzyć piwo. Linia produkcyjna w nowym zakładzie powstała z pozostałości uratowanych w innych, zniszczonych podczas wojny, browarach. W 1962 roku unowocześniono przedsiębiorstwo budując słodownię, a 6 lat później połączyły swoje siły z browarami z Ciechanowa, Ciechomic, Płocka i Wyszkowa tworząc „Warszawskie Zakłady Piwowarskie w Warszawie”.

Oprócz piwa ze „znakiem jakości” warszawski browar produkował Coca-Colę. Pierwsze butelki z polskiej linii produkcyjnej zjechały w lipcu 1972 roku. Cała partia napoju rozeszła się w ciągu godziny od rozpoczęcia sprzedaży w „Supersamie” i „Sezamie” (w sumie 5 760 butelek).

700_browary_warszawskie_warzelnia.png

Kadzie zacierne na Wydziale Warzelni w Warszawskich Zakładach Piwowarskich w Warszawie, 1974 r.

W 1992 roku firmę sprywatyzowano i przekształcono w spółkę pracowniczą Browary Warszawskie S.A., kilka lat później nastąpiła zmiana nazwy na Browary Warszawskie „Królewskie” S.A. Wraz z nastaniem nowego millenium spółkę przejęła grupa Brau Union, która odsprzedała ją później Grupie Żywiec. Browar w Warszawie zamknięto ostatecznie w 2004 roku, a produkcję „Królewskiego” przeniesiono do Warki.

Fotografie historyczne pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.