Prezenty dla zaawansowanego birofila

Święta coraz bliżej, a Wam dźwięczy już w głowie pytanie, jak można wybrać dla zaawansowanego birofila coś, co go zaskoczy i ucieszy. Mamy dla Was aż 5 propozycji prezentów dla znawcy piwa!

Trudno jest wymyślić prezent dla kogoś, kto większość potrzebnych rzeczy już ma, a na dodatek ma już dużą i szczegółową wiedzę dotyczącą interesujących go zagadnień. Oto poradnik dla tych, którzy chociaż nie znają się doskonale na piwie, chcieliby sprawić przyjemność swoim bliskim birofilom o długim stażu. Celowo pomijamy tutaj elementy kolekcjonerskie – zarówno bezpośrednio wzbogacające kolekcje, jak i służące do jej przechowywania czy prezentacji, ponieważ przekonania i praktyka w tym zakresie to kwestie bardzo indywidualne i łatwo popełnić gafę.

 

Skrzynka piw
Wyjątkowy prezent dla kogoś wyjątkowego! Wprawdzie wymaga od darczyńcy piwnej wiedzy, ale z pewnością sprawi ogromną radość obdarowanemu, ponieważ tu nie chodzi o ilość, lecz o jakość tego prezentu. 20 piw pozwala na naprawdę ciekawe pomysły. Naszym zdaniem dwa najlepsze to zakup piwa przeznaczonego do leżakowania lub różnych interpretacji tego samego, ulubionego stylu obdarowanego, przygotowanych przez jak najwięcej browarów z całego świata. W pierwszym wypadku kluczowy jest wybór piwa, które będzie zyskiwać z czasem podobnie jak wino, w tej kategorii królują portery bałtyckie oraz rosyjskie stouty imperialne (RISy) ich wybór na polskim rynku jest dość duży, więc interesującą propozycją jest przygotowanie zestawu zawierającego 4 rodzaje piwa w ilości 5 butelek każde, które konsumowane będą w czasie kolejnych świąt.

800_800_skrzynka.png

Warto wybierać w tym wypadku standardowe produkty pochodzące z większych browarów ze względu na powtarzalność parametrów pomiędzy partiami produktu, by w kolejnych latach istniała możliwość zakupu takiego samego, lecz świeżego, niewyleżakowanego dodatkowo piwa dla porównania. Warto pamiętać, że w wypadku mocnych piw przekroczenie daty przydatności do spożycia zazwyczaj nie powoduje negatywnych, a pozytywne konsekwencje, jednak trzeba mieć to na uwadze i zwracać uwagę na wszelkie podejrzane sygnały. Druga opcja wymaga wizyty lub internetowych zakupów w wyspecjalizowanym sklepie piwnym, lecz jeśli znamy gust obdarowanego okaże się jeszcze lepsza (nie każdy birofil gustuje przecież w ciemnych piwach lub będzie chciał czekać aż 5 lat, by w pełni docenić prezent) – wybór różnych produktów należących do tego samego stylu pozwoli jeszcze lepiej poznać ogromną różnorodność piwnego świata. Dodatkowo personel sklepu z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru i zaproponuje najlepszych przedstawicieli wybranego przez nas stylu. Niestety trzeba pamiętać, że w wypadku piw nietypowych i nienależących do nurtu piwnej rewolucji skompletowanie 20 różnych egzemplarzy od różnych producentów może być trudne. Z pewnością będzie to prezent dość kosztowny, chociażby ze względu na liczbę butelek, ale zawsze można się nań zrzucić w większym gronie, np. w pracy.

 

Kurs sensoryczny
Kolejnym krokiem na drodze piwnego pasjonata jest nie tylko picie, ale także rozumienie procesu powstawania trunku oraz docenianie bogactwa, jakie może reprezentować.

800_800_kurs_sensoryczny.png

Kurs sensoryczny to propozycja przede wszystkim dla mieszkańców dużych miast, gdzie takie spotkania organizowane są dość regularnie, często przy okazji lokalnych festiwali piwnych. Uczestnictwo w takim kursie pozwala spróbować różnych, w tym bardzo nietypowych, rodzajów piw, nauczyć się rozpoznawać aromaty obecne w piwie, zarówno te pozytywne, jak i te negatywne, a także nazywać oraz opisywać swoje piwne doświadczenia dotyczące smaku, zapachu i wyglądu piwa. Po takim kursie świat piwa już nigdy nie będzie dla jego uczestnika taki sam!
 

Zestaw do warzenia piwa
Kolejnym krokiem na szlaku piwnej przygody dla większości birofilów świadomych już procesu powstawania piwa oraz wszystkich jego walorów smakowych i aromatycznych jest samodzielna próba przygotowania piwa w domowym zaciszu.

800_800_zestaw.png

Sklepy piwowarskie oferują gotowe zestawy startowe zawierające wszystko co potrzebne do uwarzenia, przefermentowania i zabutelkowania pierwszej warki, a dla miłośnika piwa przejście od biernego degustowania do aktywnej pracy nad smakiem i specyfiką piwa bywa kolejnym kręgiem piwnego wtajemniczenia. Po raz kolejny zmienia percepcję złotego trunku, dzięki możliwości eksperymentowania z poszczególnymi składnikami, metodami i technologią produkcji oraz dodatkami.

 

Szkło personalizowane
Zaawansowany birofil prawdopodobnie ma już swoje ulubione szkło, którego najchętniej używa. Zazwyczaj dysponuje także odpowiednimi naczyniami do serwowania ulubionych piwnych stylów, więc ofiarowanie mu standardowego szkła może okazać się faux pas. Co innego, gdy ulubione szkło zyska wyjątkowy, osobisty charakter dzięki grawerowi lub nadrukowi.

800_800_szklo_grawerowane.png

Przydatne w tym przedsięwzięciu okażą się z pewnością firmy oferujące gadżety reklamowe dla firm, które czasem dopuszczają niewielkie zamówienia. Jeśli chodzi o grawer zazwyczaj można się w tym celu zgłosić do lokalnego szklarza, lecz musimy dysponować własną szklanką, kuflem lub pokalem. Treść graweru lub nadruku jest dowolna, zawsze sprawdzi się imię i nazwisko, krótka dedykacja lub bardziej uniwersalne napisy takie jak „Znawca piwa” czy „Kocham piwo”.

 

Piwne książki
Internet jest pełen piwnych blogów, tekstów o piwie, czy forów i grup tematycznych, jednak jego zasoby nie są nieograniczone i nie reprezentują całości wiedzy z tego zakresu. Czasem trzeba sięgnąć głębiej i w życiu każdego birofila nadchodzi moment, kiedy piwna literatura staje się nieodzowna. Książek o piwie i różnych jego aspektach jest dużo, a wciąż pojawiają się nowe – mogą one dostarczyć i uporządkować wiedzę o piwie (np. „Piwo. Wszystko co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupka”) pogłębić wiedzę o procesie warzenia, zwłaszcza w warunkach domowych (np. „Domowe warzenie piwa” czy „Domowe piwo”), katalogować wiedzę o piwnych stylach lub produktach browarów (np. „Najlepsze piwa z polskich sklepów ” czy „Piwo. Leksykon smakosza”) a także poznać piwne ciekawostki i historię (np. „Bracki Browar Zamkowy. Pasja cieszyńskich piwowarów”, „Piwo we Wrocławiu”, „Browary Łodzi i regionu” oraz liczne publikacje Andrzeja Urbanka dotyczące poszczególnych regionów).

800_800_ksiazki.png

Dla birofilów, którzy posługują się językiem angielskim dostępna jest również bogata baza zagranicznych tytułów, zazwyczaj skupiona na konkretnych elementach procesu warzenia, aspektach technologicznych, składnikach lub poszczególnych stylach – jest to literatura ekspercka, po którą można sięgnąć, gdy wyczerpie się już rodzime zasoby.

 

Jeśli powyższe propozycje to dla Was za dużo warto zajrzeć do poprzedniego naszego wpisu Prezenty dla początkującego birofila – znajdziecie tam podpowiedzi dotyczące podstawowego zestawu obowiązkowego wyposażenia każdego birofila i prezentów, które mogą się z tym wiązać :)