Na Grunwald! Piwo z jajkiem i śmietaną.

Adres

Grunwald, Pole bitwy pod Grunwaldem

http://www.grunwald1410.pl

Data wydarzenia

14 lipca, 2018 - 14 lipca, 2018

Szczęk mieczy, łopot chorągwi na wietrze, kruszenie kopii, rżenie koni i głośne pieśni zagrzewające do walki znów na polach pod Grunwaldem!

Datę 15 lipca 1410 roku zna każdy Polak. Ponad 600 lat temu pod Grunwaldem odbyła się jedna z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy. Dzięki corocznej inscenizacji bitwy, na którą zjeżdżają się członkowie bractw rycerskich z całej Europy, można sobie wyobrazić ponad 30-tysięczne wojsko polsko-litewskie, śmietankę ówczesnego rycerstwa, które w upale staje w szranki z Zakonem Krzyżackim. Nieodłącznym elementem wydarzenia są dwa nagie miecze przekazane królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i rozpoczęcie bitwy w południe. Bitwa trwała ponad 6 godzin i skończyły się przed zachodem słońca zwycięstwem, które przeszło do historii.

Zastanawiacie się co wówczas pili wojowie? W tamtych czasach wody praktycznie się nie piło – była źródłem drobnoustrojów chorobowych i jej spożycie mogło grozić poważnymi zakażeniami i zatruciami. Najważniejsi rycerze mieli do dyspozycji drogie, importowane wino, jednak większa część wojsk polskich i litewskich piła piwo!

plakat_grunwald_2018.jpg

Trudno jednoznacznie wskazać jak smakowało i z czego dokładnie było warzone średniowieczne piwo. Z pewnością miało mniej alkoholu niż współczesne trunki, było krzepiące, kaloryczne i gęste. Dodawano do niego jajka, śmietanę, masło lub chleb. Na terenie Prus trunek warzony był z jęczmienia i pszenicy, ówczesny Zakon Krzyżacki, a dokładnie krzyżaccy piwowarzy znani byli z wytwarzania doskonałego piwa. W dni postne bracia rycerscy dostawali około 0,5 l piwa, mieli do wyboru liczne odmiany tego trunku na różne okazje, np. piwo stare i młode, konwentowe, kolacyjne czy ciemne. Jako przypraw używali gorzkich ziół oraz owoców np. malin, śliwek czy czarnego bzu. W XV w. używany był także chmiel, stosowano również korzenne przyprawy mające wpływać na trwałość i walory smakowe piwa.

Historia piwa klasztornego

Piwo w średniowieczu było tak popularne i tak często spożywane, jak w obecnych czasach kawa czy herbata. Mnisi mogli spożywać od 1,5 do 5 litrów piwa dziennie!
Czytaj dalej

Polscy rycerze raczyli się często wybitnym piwem świdnickim, a także importowanym piwem holenderskim, bydgoskim czy poznańskim. W całej Koronie Królestwa Polskiego warzono piwa w karczmach, browarach zamkowych oraz zakonnych. Browarnictwo było bardzo dochodowym interesem, a browary były stałym elementem krajobrazu wsi i miast.

W tym roku podczas Dni Grunwaldu odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem (sobota 14.07 o godzinie 15:00). Same obchody rozpoczynają się już we wtorek od  Nocnego Turnieju Łuczniczego „ O Złote Jajo Gryfa”. Program pięciodniowej imprezy jest bardzo bogaty, związany z tradycjami średniowiecznymi, rekonstrukcjami walk oraz turniejów rycerskich i krzewieniem dawnego rzemiosła. Liczne warsztaty z pewnością zaciekawią miłośników średniowiecza i dzieci. Dla birofilów żądnych wrażeń dostępne będą kramy z podpiwkiem, a także piwami, które starają się naśladować i odtwarzać smaki oraz receptury średniowiecznego bursztynowego trunku. Pijmy za zdrowie naszych!