Browar PROBUS

Status

Funkcjonuje

http://probus.olawa.pl/

Adres

ul. Młyńska 16, 55-200 Oława

Wiecie, że w Oławie, niedaleko Wrocławia, można podejrzeć piwowarów świetnego rzemieślniczego browaru przy pracy? Dobrze znany nie tylko z przyciągających oko etykiet, ale także doskonałego piwa browar ProBus, prowadzi swój pub, gdzie także warzy piwo.

W zaciszu niewielkiego miasta, oddalonego niecałe 30 km od Wrocławia przy ul. Młyńskiej 16 w budynku dawnej ujeżdżalni znajduje się CTKiR Browar PROBUS. Właścicielami PROBUSA są rodowici oławianie, którzy uratowali budynek sprzed I wojny światowej przed dalszą dewastacją i zapomnieniem. Obiekt wchodził w skład pruskich zabudowań koszarowych i przetrwał trzy stacjonujące w nim armie. Oddalony zaledwie 5 min od Rynku popadał w ruinę, aż w końcu doczekał się dobrych gospodarzy. Po wielu zmaganiach i remoncie w 2015 roku powstał w nim pierwszy powojenny browar w Oławie, a wraz z nim Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji. Oprócz browaru w budynku mieści się pub, restauracja, hotel i siłownia. Właściciele aktywnie wspierają kulturę organizując różnego rodzaju wydarzenia artystyczne oraz podwyższające świadomość historyczną, można tutaj nawet przyjść na lekcję fechtunku!

Browar PROBUS kontynuuje oławskie tradycje browarnicze, swoją nazwę wziął od Probusa – Henryka IV Prawego, średniowiecznego księcia wrocławskiego. Probus, jako jeden z wybitniejszych władców piastowskich na Dolnym Śląsku prywatnie był miłośnikiem sztuki, biesiad i turniejów rycerskich. Niegdyś w mieście działało pięć browarów, złote czasy piwowarstwa skończyły się dla Oławy wraz z wygaśnięciem linii piastowskiej, a ostatni browar zamknięto w latach trzydziestych XX wieku. Dopiero po 80 latach piwowarskie rzemiosło wróciło tu do łask.

Piwnica Świdnicka

Czy wiecie, że w Polsce istnieje najstarsza w Europie restauracja z długą piwną historią? Zastanawiacie się dlaczego pośrodku Rynku we Wrocławiu znajduje się Piwnica ze Świdnicą w...
Czytaj dalej

W przestronnym wnętrzu pubu dominuje nowoczesny styl loftowy z elementami rodem ze średniowiecza. Wygodne stoły gwarantują 75 miejsc siedzących, jest to więc idealne miejsce do spotkań towarzyskich w większym gronie. Sercem sali jest bar, za którym można podejrzeć piwowarów przy pracy. Kocioł zacierno-warzelny i kadź filtracyjna lśnią stalą i stanowią ważny element wystroju wnętrza. Pozostałe elementy browaru i dalszy proces produkcji można podziwiać poprzez przeszkloną ścianę.

W pubie dostępne są piwa zarówno z linii klasycznej, jak i nowofalowej. Nazwy trunków nawiązują do istotnych wydarzeń historycznych i ważnych postaci z dziejów Polski. W browarze powstało pierwsze w kraju piwo z dodatkiem leśnych grzybów, idealnie wkomponowujące się w świąteczny nastrój.

Menu obfituje nie tylko w piwo, ale także w ciekawe dania nawiązujące do tradycyjnej, polskiej kuchni. Obok typowych przekąsek i dań można znaleźć takie propozycje jak: zupa krem z kiszonego ogórka, zupa kurkowa, kaczka marynowana w piwie czy deska wędlin własnego wyrobu.

W PROBUSIE odbywają się liczne wydarzenia związane z rzemiosłem, kulturą, sztuką i sportem. Przed eventem warto zarezerwować stolik, bo cieszą się one dużą popularnością i w kilka chwil zapełniona jest cała sala.

 

Fotografie: Browar PROBUS