Eukonkanto

Adres

Rutakontie 21, 74300 Sonkajärvi, Finlandia

http://eukonkanto.fi

Data wydarzenia

1 lipca, 2016 - 2 lipca, 2016

Niejeden mężczyzna marzy o tym, by wypić tyle piwa ile waży jego żona. W małym fińskim miasteczku jest to możliwe, zaraz po stoczeniu zaciętego boju w Eukonkanto czyli zawodach noszenia żon!

Mężczyźni z Sonkajarvi tak kochają swoje żony, że już od lat noszą je na rękach, jednak zawody odbywają się tam dopiero od 1992 r. Pomysł na oryginalny sport wziął się z XIX wiecznej legendy o bandycie, którego łupem padała broń, jedzenie, skarby i… cudze żony! Zrozpaczeni małżonkowie mogli zapłacić okup za białogłowę jedynie jako równowartość wagi żony, a walutą było piwo! Lokalna tradycja urosła do rangi Mistrzostw Świata, a podobne zawody odbywają się obecnie w wielu krajach, nie tylko w Finlandii.

Zawody mają bardzo proste zasady, w jednym biegu startują dwie pary. Mąż ma za zadanie wziąć żonę na plecy i przebiec z nią jedyne 253,3 metra. Większość z panów pomyśli, że to drobnostka, w końcu czego się nie robi dla tak zacnego trunku jak piwo! Jednak tak łatwo być nie może, więc by wygrać przynajmniej 50 itrów piwa uczestnik musi przebiec jak najszybciej trasę podzieloną na odcinki o powierzchni betonowej lub asfaltowej, piachu oraz trawie, dodatkowo na panów czekają dwa zbiorniki wypełnione wodą, wysokie na 1 metr oraz śliskie, błotniste kałuże. Są jeszcze dwa dodatkowe wymogi: żona musi ważyć przynajmniej 49 kg, a jeżeli jest drobnej budowy to musi ona zostać dociążona np. plecakiem tak, by osiągnęła wymaganą wagę, a podczas biegu nie można korzystać z uprzęży ani nosideł!

Mężczyzna ma do wyboru 3 techniki noszenia damy: jak na prawdziwego gentelmana przystało pan może wziąć swą wybrankę w ramiona i tak przebiec z nią całą trasę, kolejnym sposobem jest metoda „na barana”, czyli pani siedzi na barkach męża oraz ostatnia, najczęściej wybierana, to noszenie kobiety przerzuconej przez ramię, głową w dół na plecach. Jeżeli zawodnik upuści swoją żonę dostaje punkty karne, jednak nie może się poddać, musi podnieść wybrankę i biec z nią dalej! Bowiem największą hańbą dla mężczyzny jest rezygnacja z konkurencji w jej trakcie.

A co z kawalerami? Oni także mogą brać udział! Żonę zawsze można pożyczyć od dobrego kolegi lub poprosić ojca panny o pozwolenie, ważne by miała ukończone 17 lat.

Przeniesienie żony przez tor przeszkód wymaga tężyzny fizycznej i uporu dlatego na Mistrzostwa Świata w Eukonkanto zjeżdżają się strongmani oraz drwale z całej Finlandii. Przy okazji imprezy sportowej odbywają się piwne degustacje i plenerowy festyn. Szczęśliwiec, który stanie na podium ma zagwarantowaną równowartość wagi żony w piwie, a dzięki temu zapas napoju na solidną imprezę ;).

Zawody odbędą się 1-2 lipca 2016 w Son­ka­ja­rvi.

Fotografie w nagłówku Visit Lakeland. Licencja CC BY ND 2.0