Piwnica Pod Baranami

Status

Funkcjonuje

http://piwnicapodbaranami.pl

Adres

Rynek Główny 27, 33-332 Kraków

A gdyby tak w Polsce założyć kabaret we francuskim stylu? 60 lat temu Piotr Skrzynecki zamiast się zastanawiać po prostu zaczął działać - i tak powstała Piwnica pod Baranami.

Piwnica Pod Baranami to jedno z najważniejszych miejsc na krakowskiej mapie kulturalnej i najbardziej znana scena kabaretowa w Polsce. W jej gościnnych progach spotykali się muzycy, literaci, artyści, aktorzy, krakowskie elity i śmietanka towarzyska. Królował tu kabaret i jazz!

A wszystko zaczęło się od grupy studentów, która szukała dla siebie miejsca do spotkań i występów – powstał wówczas Klub Młodzieży Twórczej, który przygarnął pod swój dach Krakowski Dom Kultury mieszczący się w zabytkowym Pałacu Pod Baranami. Przeznaczono dla nich pomieszczenia w piwnicy, chociaż wówczas nikt jeszcze z pewnością nie podejrzewał, jak to się skończy.

Piwnica pod Baranami stanowiła popularne miejsce na mapie Krakowa, a jednocześnie ze względu na zdobytą renomę i wierną publiczność stanowiła kuźnię talentów – to tutaj rozkwitały kariery Ewy Demarczyk, Aloszy Awdiejewa, Zbigniewa Preisnera, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua i Jacka Wójcickiego.

Będąc w sobotni wieczór w Krakowie po prostu nie można zrezygnować z udziału w występie na deskach piwnicznej sceny. A w pozostałe dni tygodnia na gości czeka klimatyczne wnętrze pełne odniesień do piwnicznej historii, zróżnicowane menu, przyjemna atmosfera i cennik, który mimo popularności lokalu, nie zwali z nóg.