St. James Gate
St. James Gate to browar z prawie 300-letnia tradycją. Założony został przez Artura Guinnessa, któremu zawdzięczamy piwny symbol Irlandii - piwo Guinness, które upamiętniło jego nazwisko na wieki!
Artur Guinness był synem browarnika, który warzył piwo dla całego folwarku arcybiskupa Cashel. Z ojca na syna przeszedł wyjątkowy talent piwowarski i w 1759 roku młodszy Guinness założył swój własny browar oraz wynajął St. James Gate na 9000 lat za 45 funtów rocznie. Jak się okazało założyciel miał nie tylko browarnicze zdolności, ale także talent biznesowy. Od początku istnienia w St. James Gate zaczęto produkować piwo typu stout. Ciemny, słodki trunek z wyraźną nutą goryczy oraz kremową pianą w mgnieniu oka zdobył popularność na Wyspach Brytyjskich. Dzięki wyjątkowemu smakowi i oryginalnemu kolorowi piwo sygnowane nazwiskiem Guinness stało się symbolem Irlandii, a później wręcz narodowym trunkiem Irlandczyków. Browar przyjął na symbol harfę, która znajduje się również w herbie Irlandii.
Ponad 30 lat po śmierci założyciela Grúdlann Gheata Naomh Séamuis (irlandzka nazwa browaru), stał się największym browarem w kraju, ale to nie koniec sukcesów, tuż przed I wojną światową dostał miano największej wytwórni piwa na świecie! Wówczas produkowano tam ponad milion beczek piwa rocznie. Potomkowie Artura Guinnessa dzielnie stawiali czoła utrzymaniu rodzinnego interesu, na początku XX wieku przy browarze założono pijalnię piwa, dzięki której powstała sława Księga Rekordów Guinnessa, zainicjowana przez ówczesnego dyrektora St. James Gate sir Hugh Beaver. Miała ona być rozrywką dla bywalców piwiarni, zaskakiwać, śmieszyć i bawić nietypowymi faktami.
W 2000 roku, z okazji jubileuszu 250-lecia browaru, na terenie St. James Gate powstał Guinness Storehouse – to siedmiopiętrowa atrakcja turystyczna, związana z historią browaru, jego założycielem, produkcją Guinnessa oraz wszystkim, co związane jest z piwem. Na ostatnim piętrze znajduje się tzw. Gravity Bar, w którym można skosztować wyśmienitego stoutu, zachwycając się panoramą całego Dublina.
Autorzy fotografii Crash Test Mike i Jirka Matousek na licencji CC BY 2.0